WYBIERZ DZIAŁ OFERTY
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

P.H.U. Pneuma

tel. (76) 862 30 77
tel./faks (76) 862 08 63
e-mail: biuro@pneuma.pl
Szczytniki nad Kaczawą 17
59-216 Kunice
woj. dolnośląskie
NIP: 6911469354

Eliminatory ładunków elektrostatycznych

Eliminują ładunki elektrostatyczne i pył! Neutralizują i czyszczą z odległości do 6 metrów!

Co to jest eliminator ładunków elektrostatycznych?

Eliminatory ładunków elektrostatycznych EXAIR neutralizują ładunki elektrostatyczne w różnorodnych procesach przemysłowych. 

Obejrzyj film o elimimntatorach ładunków elektrostatycznych Exair

 

Produkty antystatyczne eliminują przywieranie elektrostatyczne, które powoduje przyciąganie pyłu, zakleszczenia i rozdarcia. Materiały takie jak papier, tworzywa sztuczne i tkaniny normalnie zawierają jednakową ilość ładunków dodatnich i ujemnych tzn. są one w stanie równowagi elektrycznej. Tarcie może zakłócić tą równowagę, powodując, że materiał staje się elektrycznie naładowany. Ten ładunek elektrostatyczny powoduje następujące problemy:

 • Przywieranie pyłu do produktu
 • Przywieranie produktu do samego siebie, rolek, łoża lub ram maszyny
 • Rozdarcia, zakleszczenia lub zwijanie materiałów
 • Problemy z podawaniem arkuszy
 • Niebezpieczne iskry lub wyładowania

 

Eliminatory ładunków elektrostatycznych EXAIR są zasilanymi elektrycznie, bezporażeniowymi jonizatorami, które doprowadzają dużą ilość jonów dodatnich i ujemnych do powierzchni naładowanego produktu, aby wyeliminować ładunki elektrostatyczne i przywrócić równowagę elektryczną. 

Tworzywa sztuczne, papier i tkaniny są izolatorami, które nie rozładowują się po uziemieniu. Użycie uziemionych szczotek lub łańcuchów często ma niewielki wpływ na powyższe powierzchnie, dlatego potrzebne są specjalne eliminatory ładunków elektrostatycznych. Firma EXAIR dostarcza dwa typy eliminatorów ładunków elektrostatycznych; takie które używają i nie używają sprężonego powietrza.

Eliminatory ładunków elektrostatycznych EXAIR obejmują: 

 • Nóż powietrzny jonizujący Super
 • Nóż powietrzny jonizujący Standard
 • Pręty jonizujące
 • Dyszę pierścieniową jonizującą Super
 • Działo jonizujące
 • Strumienicę jonizującą
 • Jonizator punktowy

Następny rozdział zatytułowany „Dobór właściwego eliminatora ładunków elektrostatycznych” zawiera szczegółowe informacje na temat tych produktów i wyjaśnia sposób, w jaki te produkty antystatyczne mogą rozwiązać Twoje problemy przemysłowe z elektrycznością statyczną.

Nie jesteś pewien, w którym miejscu elektryczność statyczna jest generowana? Cyfrowy miernik ładunku elektrostatycznego model 7905 lokalizuje źródło i wagę problemu.

Dobór właściwego eliminatora ładunków elektrostatycznych

Firma EXAIR oferuje systemy do pełnej kontroli ładunków elektrostatycznych. Jeżeli ładunki elektrostatyczne stanowią problem na ruchomych wstęgach, arkuszach, częściach trójwymiarowych, wytłoczkach lub opakowaniach, firma EXAIR posiada produkt do kontroli ładunków elektrostatycznych pasujący do Twojego zastosowania.  

Produkty przemysłowe do kontroli ładunków elektrostatycznych z powietrzem

Połączenie naszych starannie zaprojektowanych produktów powietrznych z jonizatorami daje możliwość szybkiego usunięcia przemysłowych ładunków elektrostatycznych z dużych odległości. Wytworzone laminarne strumienie powietrza umożliwiają zdmuchnięcie zanieczyszczeń i ładunków elektrostatycznych, które je przyciągają. Są one idealne do:

 • Kontroli ładunków elektrostatycznych w miejscach trudno dostępnych lub na zasłoniętych powierzchniach
 • Usuwania ładunków elektrostatycznych z produktów poruszających się z duża prędkością
 • Eliminowania elektryczności statycznej z powierzchni silnie naładowanych

Zużycie sprężonego powietrza i hałas są ograniczone do minimum przy zapewnieniu siły strumienia, którą można regulować w zakresie od „powiewu” do „silnego podmuchu”. Testy dotyczące kontroli ładunków elektrostatycznych pokazują, że jonizatory te ustawione 610mm od naładowanej powierzchni są tak skuteczne jak pręt jonizujący bez powietrza ustawiony 13mm od powierzchni.

Nóż powietrzny jonizujący Super zapewnia najlepszą wydajność ze wszystkich jonizatorów. Wykorzystuje on nóż powietrzny Super (wzmocnienie przepływu powietrza 40:1) w celu dostarczenia jednolitego strumienia zjonizowanego powietrza, który usuwa ładunki elektrostatyczne z odległości do 6m.

Nóż powietrzny jonizujący Standard wykorzystuje nóż powietrzny Standard (wzmocnienie przepływu powietrza 30:1) w celu dostarczenia strumienia zjonizowanego powietrza na powierzchnię. Zużycie powietrza i hałas są trochę większe w porównaniu do noża powietrznego jonizującego Super.

Działo jonizujące wykorzystuje wzmacniacz przepływu powietrza Super (wzmocnienie przepływu powietrza 22:1), aby zapewnić skupiony, stożkowaty strumień powietrza, który jest w stanie usuwać ładunki elektrostatyczne z odległości do 4,5 m.

Dysza pierścieniowa jonizująca Super wykorzystuje dyszę pierścieniową do zapewnienia jednolitego zjonizowanego strumienia powietrza w kształcie pierścienia, który łatwo przylega wokół części w celu usunięcia elektryczności statycznej i zanieczyszczeń.

Pistolet jonizujący wykorzystuje strumienicę powietrzną o dużej prędkości (wzmocnienie powietrza 5:1) dla zapewnienia wąskiego zjonizowanego strumienia powietrza. Ten ręczny produkt do kontroli ładunków elektrostatycznych charakteryzuje się wytrzymałością do użytku przemysłowego i szybkim usuwaniem elektryczności statycznej.

Strumienica jonizująca jest skutecznym jonizatorem punktowym. Ten jonizator, dostępny do stałego montażu lub przy użyciu elastycznego regulowanego węża, jest idealnym sposobem do skupienia zjonizowanego strumienia powietrza, który usuwa ładunki elektrostatyczne w ograniczonych przestrzeniach.  

Produkty przemysłowe do kontroli ładunków elektrostatycznych bez powietrza

W niektórych sytuacjach, nawet najmniejsza ilość powietrza może przeszkadzać produktowi. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku lekkich materiałów. Firma EXAIR produkuje dwa typy jonizatorów do tych krytycznych zastosowań.

(na zdjęciu po prawej pręt jonizujący model 7006 152mm usuwa ładunki elektrostatyczne powodujące przywieranie kawałków styropianu)

Pręty jonizujące są idealne do kontroli ładunków elektrostatycznych na stosunkowo płaskich materiałach w przypadku których pręt można zamontować w odległości kilku centymetrów od powierzchni produktu.

Jonizator punktowy jest skuteczny do neutralizacji punktowej elektryczności statycznej. Kompaktowe rozmiary sprawiają, że jest idealny do operacji zwijania i cięcia. Można go również zamontować w przewodzie do neutralizacji ładunków elektrostatycznych spowodowanych ruchem powietrza lub materiałów.

Specjalne produkty przemysłowe do kontroli ładunków elektrostatycznych

Firma EXAIR produkuje eliminatory ładunków elektrostatycznych dostosowane do wymagań specjalnych zastosowań.
Specjalny jonizator (pokazany z prawej strony) został opracowany dla przemysłu motoryzacyjnego. To połączenie wzmacniacza przepływu powietrza i jonizatora jest używane do suszenia farby emulsyjnej na karoseriach samochodowych przy jednoczesnym eliminowaniu ładunków elektrostatycznych, które mogłyby przyciągać pył lub inne zanieczyszczenia.

Ten specjalny jonizator suszy farbę emulsyjną na karoseriach samochodowych i eliminuje wszelkie problemy z ładunkami elektrostatycznymi.

Mocny eliminator ładunków elektrostatycznych zapobiega zakleszczeniom, rozdarciom, porażeniom...

więcej