WYBIERZ DZIAŁ OFERTY
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

P.H.U. Pneuma

tel. (76) 862 30 77
tel./faks (76) 862 08 63
e-mail: biuro@pneuma.pl
Szczytniki nad Kaczawą 17
59-216 Kunice
woj. dolnośląskie
NIP: 6911469354

Osuszacze sprężonego powietrza

Dlaczego osuszamy sprężone powietrze?

W tej kategorii znajdziecie Państwo osuszacze sprężonego powietrza, które usuwają wilgoć i wytwarzają suche sprężone powietrze stosowane w prawie wszystkich dziedzinach przemysłu produkcji jako źródło energii lub produkt do dalszego przetwarzania. Musi być ono suche, wolne od oleju i czyste w celu uniknięcia kosztownych przestojów w produkcji i utraty jakości. Przetwarzane powietrze atmosferyczne zawiera szkodliwe substancje, zanieczyszczenia i wilgoć w formie pary wodnej, która skrapla się w systemie rur i może prowadzić do znacznych kosztów (korozja, zamrożenie itp.).

Jak powstaje wilgoć w sprężonym powietrzu?

Wilgoć w powietrzu jest dla nas istotna i fundamentalna dla naszego życia. Jednak w sprężonym powietrzu wilgoć stanowi "zanieczyszczenie", zwłaszcza gdy kondensuje w rurociągu w postaci wody lub prowadzi do jej zamarzania i gromadzenia się lodu. Wilgoć zatem musi być odseparowana za pomocą specjalistycznego osuszacza.

Sprężone powietrze jest powietrzem otoczenia, które jest zasysane i następnie sprężane przez kompresor. W rezultacie, zawiera wilgoć z powietrza otoczenia, której ilość zmienia się w zależności od sezonowości i warunków meteorologicznych. Co więcej, w wyniku kompresji jest zwykle w 100% nasycone wilgocią na wylocie ze sprężarki (100% wilgotność względna).

Zawartość wilgoci w takim powietrzu zależy od temperatury - im jest ona wyższa, tym więcej jest w nim wilgoci. W przypadku, gdy podczas chłodzenia ilość wilgoci jest wyższa niż maksymalna możliwa dla danej temperatury, nadmiar wilgoci skropli się jako woda w stanie ciekłym. Powstaje kondensat, czemu zapobiec można używając osuszacze sprzężonego powietrza.

Nasycone wilgocią sprężone powietrze na wylocie jest cieplejsze od otaczającego powietrza, następnie zostaje schłodzone w wyniku styczności z zazwyczaj zimniejszymi rurociągami. Różnica temperatur powoduje tworzenie się kondensatu. W przypadku instalacji zewnętrznych (sezonowo niskie temperatury) oraz rodzaju aplikacji, sprężone powietrze zostaje ponownie schłodzone, co powoduje dalsze powstawanie kondensatu, czasami nawet lodu.

Osuszacze sprężonego powietrza - doskonały sposób na usunięcie wilgoci

Różne rodzaje osuszaczy sprężonego powietrza wytwarzają powietrze o różnym stopniu suchości. Powszechnie stopień suchości określa się ciśnieniem punktu rosy mierzonym w °C.

Jeżeli temperatura takiego powietrza jest wyższa niż ciśnienie punktu rosy, oznacza to, że kondensat nie będzie się tworzyć i będzie ono suche.

Wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom firma PNEUMA najwyższej klasy osuszacze sprężonego powietrza:

  • ziębnicze HRD,
  • adsorpcyjne, w tym regenerowane na zimno HDA i regenerowane na gorąco HBP.

Osuszacze ziębnicze uzyskują punkt rosy do 3°C klasa 4 - 5 wg. ISO 8573.1

więcej

Osuszacze ziębnicze uzyskują punkt rosy do 3°C klasa 4 - 5 wg. ISO 8573.1

więcej

Osuszacze HDA uzyskują punkt rosy do -70°C klasa 1 - 3 wg. ISO 8573.1

więcej

Osuszacze HBP uzyskują punkt rosy do -70°C klasa 1 - 3 wg. ISO 8573.1

więcej

Osuszacze ProDry uzyskują punkt rosy do -70°C klasa 1 - 3 wg. ISO 8573.1

więcej

Molecular Sieve 4A, Activated alumina, Silica gel WS, Silica gel N

więcej