Cold Gun – szybkie chłodzenie podczas lutowania

Producent urządzeń testowych oraz montażowych przeznaczonych dla przemysłu motoryzacyjnego przedstawił nam swój problem.

Ostatnim z projektów była automatyczna stacja lutownicza. Maszyna została zaprojektowana do lutowania przewodów na stykach podczas montażu silnika. Urządzenie dość dobrze spełniało swoje zadanie przy powolnych cyklach. Podczas prób przyspieszenia pracy  inżynierowie doszli do wniosku, że aby osiągnąć zadowalający wynik należy dostarczyć do złącza lutowniczego więcej ciepła w krótszym czasie.W skutek takiego działania proces lutowania dostarczał zbyt dużo ciepła do zespołu złącza.

Po wizycie u naszego klienta ustaliliśmy, że w maszynie znajdowały się dwa punkty, które wymagały chłodzenia w każdym cyklu aby wyeliminować nadmierne nagrzewanie części. Biorąc pod uwagę  wysoką temperaturę oraz krótki czas dostępny do chłodzenia postanowiliśmy zainstalować dwa pistolety chłodzące o wysokiej mocy ?High Power Cold Gun?.

 

 

Przed zastosowaniem systemu chłodzącego pistoletów wysokiej mocy temperatura styków podczas montażu wzrastała do 150° C, co wpływało na trwałość komponentów.

Dzięki zainstalowaniu pistoletów chłodzących klient był w stanie osiągnąć temperaturę końcową części przed ich wyjściem z maszyny równą 30° C.

Zaproponowane przez nas rozwiązanie pozwoliło na zwiększenie planów produkcyjnych, przy zachowaniu pożądanej jakości komponentów. Sterowanie pistoletami chłodzącymi odbywa się za pomocą elektrozaworów, które otwierają się dopiero pod koniec cyklu aby zmniejszyć zużycie sprężonego powietrza.

Czy w Twoim zakładzie występuje problem z nagrzewaniem się części podczas procesów obróbki, spawania itp.? Możemy Ci zaoferować cały wachlarz produktów do chłodzenia miejscowego takich jak rurki wirowe Vortex, regulowane chłodnice miejscowe oraz pistolety chłodzące Cold Gun.

Kontakt

tel.: +48 (76) 862 30 77

tel. kom.: +48 501 642 025

e-mail: biuro@pneuma.pl