Chłodnice szaf sterowniczych EXAIR vs. wymienniki ciepła

Jeśli masz podobne zastosowanie i chciałbyś dowiedzieć się więcej,

zadzwoń 501 642 025 lub napisz biuro@pneuma.pl

EXAIR od dziesięcioleci dostarcza systemy chłodzenia szaf sterowniczych, a w wielu przypadkach te rozwiązania utrzymują się również od dziesięcioleci. Podczas wizyt u klientów z rozwiązaniami przemysłowego chłodzenia szaf natrafialiśmy na wiele alternatywnych sposobów chłodzenia. Jedną z tych metod jest wymiennik ciepła powietrze-powietrze.

 

Wymiennik ciepła powietrze-powietrze wykorzystuje różnicę temperatur między powietrzem otaczającym obudowę a gorącym powietrzem wewnątrz obudowy, aby uzyskać efekt chłodzenia. System zamkniętego obiegu wymienia ciepło wewnątrz obudowy z powietrzem zewnętrznym w celu utrzymania ustalonej temperatury wewnętrznej. Wymiana ciepła w większości takich urządzeń opiera się na rurze cieplnej, urządzeniu przenoszącym ciepło, które przekształca wewnętrzną ciecz chłodniczą w parę, poprzez umieszczenie jednego końca rury w kontakcie z gorącym środowiskiem. Ogrzana para przemieszcza się na drugi koniec rury, który styka się z chłodniejszym środowiskiem. Para skrapla się z powrotem w ciecz (uwalniając ciepło) i wraca do gorącego końca rury, a cykl się powtarza.

Jednak tego typu rozwiązania dają powód do niepokoju, szczególnie w przypadku ich zastosowania w środowisku przemysłowym. Oto kluczowe kwestie, o których należy pamiętać, porównując wymiennik ciepła z chłodnicą szaf sterowniczych EXAIR.

Wymagana różnica temperatur w zależności od temperatury otoczenia

Wymiana ciepła powietrze-powietrze polega na wartości ?T między temperaturą powietrza otoczenia i temperaturą powietrza wewnątrz szafy, aby zapewnić chłodzenie. Jeśli ?T jest niska lub temperatura otoczenia wzrośnie, chłodzenie zostanie zmniejszone. Oznacza to, że wraz ze wzrostem temperatur w zakładzie wymienniki ciepła stają się coraz mniej skuteczne. Można zastosować większe modele wymienników, ale mogą one być nawet większe niż sama obudowa szafy sterowniczej.

 

Chłodnice szaf sterowniczych EXAIR opierają się na ?T między temperaturą zimnego powietrza z chłodnicy szafy (zwykle ~ -6 ° C) a wymaganą temperaturą obudowy wewnętrznej (zwykle 35 ° C). Wzrost temperatury otoczenia nie ma wpływu na temperaturę zimnego powietrza z chłodnicy szafy. Duża ?T i duży przepływ zimnego powietrza wytwarzany przez chłodnicę powoduje większą wydajność chłodzenia. Możemy zwiększyć wydajność chłodzenia za pomocą chłodnicy szafkowej bez zwiększania jej fizycznej powierzchni, która jest już znacznie mniejsza niż urządzenia takie jak wymienniki ciepła.

Chłodzenie w środowiskach o wysokiej temperaturze

Ze względu na charakter działania wymiennik ciepła musi mieć temperaturę otoczenia niższą niż pożądana temperatura wewnętrzna szafy. Jeśli powietrze otoczenia ma wyższą temperaturę, wymienniki ciepła zapewniają zerowe chłodzenie.

Chłodnice szaf sterowniczych mogą być stosowane w wysokich temperaturach otoczenia – do 93 ° C.

Chłodzenie w zanieczyszczonym otoczeniu

Zanieczyszczenia w otoczeniu wpływają na wydajność chłodzenia. Aby wymiennik ciepła skutecznie usuwał ciepło, rura cieplna musi mieć dostęp do powietrza z otoczenia. Przy każdym kontakcie z otoczeniem pojawia się możliwość, że koniec rury cieplnej zostanie pokryty zanieczyszczeniami otoczenia, takimi jak kurz. Pył ten stworzy barierę izolacyjną między rurą cieplną a otaczającym powietrzem, zmniejszając zdolność rury cieplnej do skraplania się oparów. Z tego powodu większość urządzeń typu wymienniki ciepła wykorzystuje filtry do oddzielenia rury cieplnej od otoczenia. Gdy filtry te zostaną zatkane, dostęp do temperatur otoczenia zostanie zmniejszony, a wydajność chłodzenia urządzenia również się zmniejszy.

Chłodnice szaf sterowniczych nie mają problemu z pracą w zanieczyszczonym otoczeniu. W rzeczywistości jest to jedna z ich mocnych stron. Bez żadnych ruchomych części, które mogłyby się zużyć, ani potrzeby kontaktu z otaczającym powietrzem w celu chłodzenia, brudne środowisko nie stanowi problemu.

Rozmiar i czas wymagany do instalacji

Wymienniki ciepła różnią się wielkością, ale nawet najmniejsze jednostki mogą mieć duże rozmiary. Wiele aplikacji ma ograniczoną przestrzeń na obudowie, a duże, nieporęczne rozwiązanie może być przeszkodą. W połączeniu z czasem i modyfikacjami obudowy wymaganymi, aby zainstalować dużą jednostkę, ?rozwiązanie? może spowodować dodatkowe problemy.

Kolejnym kluczowym aspektem chłodnicy szaf sterowniczych EXAIR jest jej rozmiar. Małe, kompaktowe i łatwe do zamontowania na górze lub z boku obudowy, chłodnice szafkowe można zainstalować w kilka minut.

Scroll to Top