Chłodzenie obudowy maszyny do próbkowania gazu

Jeśli masz podobne zastosowanie i chciałbyś dowiedzieć się więcej,

zadzwoń 501 642 025 lub napisz biuro@pneuma.pl

Firma z Bliskiego Wschodu skontaktowała się z naszym dostawcą EXAIR w sprawie schłodzenia urządzenia do pobierania próbek gazu, które zostało umieszczone w obudowie. Bliski Wschód jest kojarzony z ropą naftową i gazem oraz wysokimi temperaturami otoczenia. System do pomiaru składu próbek gazu był używany przez firmę Petroleum. Urządzenie było wyposażone w system chłodniczy, którego zadaniem było utrzymywanie próbki w określonej temperaturze. Ponieważ temperatura otoczenia była bardzo wysoka, zauważyli nieprawidłowe odczyty z gazem kalibracyjnym.  Klient zastosował obudowę, aby chronić przyrząd pobierający próbki gazu przed warunkami otoczenia i wykorzystać technologię Vortex do  jegochłodzenia.

Jak w przypadku każdego urządzenia klimatyzującego, wyższe temperatury otoczenia zmniejszą wydajność układu chłodniczego. Klient podał kilka szczegółów dotyczących tego, czego potrzebował. Chcieli ustawić temperaturę wewnętrzną na maksymalnie 35 ° C, co pozwoliłoby na prawidłowe odczyty. Obudowa miała wymiary 2000 mm X 1200 mm X 1000 mm i została wykonana ze stali nierdzewnej 316 z izolacją wewnątrz. Obszar został sklasyfikowany jako Class 1 – Div2, co oznacza, że istnieje możliwość obecności gazu wybuchowego. Maszyna do pobierania próbek wytworzyła wewnątrz około 170 watów (580 BTU / godz.) obciążenia cieplnego. Maksymalna temperatura otoczenia wynosiła 50 oC, a powietrze, które było używane do chłodzenia szafy, miało ciśnienie 6 bar. Mając wszystkie te informacje, konieczne było wykonanie niezbędnych obliczeń, aby określić prawidłową wydajność chłodzenia.

Pierwszą rzeczą, jaką należało określić, było to, czy klient posiadał system czyszczenia w strefie zagrożonej wybuchem. Klient udostępnił schemat konfiguracji panelu, który pokazano poniżej. Mieli system czyszczenia (nr 4 na schemacie). Jest to prawidłowy typ systemu czyszczenia dla obszaru niebezpiecznego klasy Div2. Projektując systemy do chłodzenia szaf elektrycznych EXAIR HazLoc, użyto zaworu grzybkowego, aby zapobiec przedostawaniu się niebezpiecznych cieczy lub gazów. Dzięki temu klient nie musiał myśleć już o zainstalowaniu takiego zaworu, co pozwoliło mu zaoszczędzić pieniądze.

Po obliczeniu całkowitego obciążenia cieplnego wytypowano model HZ4840SS-316-240. Kiedy zainstalowano system chłodzenia szaf sterowniczych EXAIR w obudowie klient był bardzo zadowolony z kompaktowego rozmiaru i łatwości instalacji. Gdy system przedmuchu wykonał cykl, zawór elektromagnetyczny chłodnicy szafy oraz system pobierania próbek gazu zaczęły działać. Dzięki natychmiastowemu wychłodzeniu obudowy, sprzęt do pobierania próbek gazu był w stanie dokładnie i konsekwentnie określić skład gazu.

Systemy do chłodzenia szaf sterowniczych EXAIR HazLoc zostały zaprojektowane tak, aby utrzymywać stałą temperaturę w obszarach niebezpiecznych, takich jak klasa I. Certyfikacja jest zgodna z klasyfikacją UL dla obszarów Klasy I, Klasy II i Klasy III, w których znajdują się zarówno Div1, jak i Div2. Wyłączenia systemu spowodowane przegrzaniem elementów elektrycznych lub nieprawidłowymi pomiarami podczas analizy próbki gazu są kosztowne i potencjalnie niebezpieczne. Jeśli chcesz omówić bardziej szczegółowo różne typy chłodnic do szaf elektrycznych EXAIR HazLoc, skontaktuj się z nami, z przyjemnością Ci pomożemy.

Scroll to Top