Dlaczego odkurzacze pneumatyczne są lepszym wyborem od elektrycznych?

Wybierając odkurzacz, należy wziąć pod uwagę wiele innych czynników poza ceną zakupu. Musimy też pomyśleć o niezawodności, bezpieczeństwie i całkowitym koszcie posiadania takiego urządzenia.

Pewien klient skontaktował się z nami w sprawie naszego systemu Chip Vac. Do tej pory używał odkurzacza elektrycznego do sprzątania odłamków w warsztacie. Klient zapoznał się z zaletami korzystania z systemu Chip Vac w porównaniu z odkurzaczami elektrycznymi. Uznał jednak, że cena nie jest atrakcyjna i nie zdecydował się na zakup. Pół roku później ten sam klient ponownie skontaktował się z nami w celu zakupu systemu Chip Vac, ponieważ w tym czasie przeszedł przez dwa kolejne odkurzacze elektryczne. Poniżej chcielibyśmy podzielić się niektórymi cechami i korzyściami, którymi podzieliliśmy się z tym klientem, aby zilustrować, w jaki sposób produkty przemysłowe EXAIR do sprzątania są lepsze niż rozwiązania z zasilaniem elektrycznym.

Niezawodność

Systemy próżniowe typu Venturi firmy EXAIR nie posiadają żadnych ruchomych części, które mogłyby się zużywać; więc będą służyć przez długi czas. Zbieranie płynów i zanieczyszczeń odbywa się przy pomocy sprężonego powietrza. Nie używamy silników elektrycznych z łożyskami, które mogłyby się zablokować i ulec awarii. EXAIR oferuje różne modele do ​​różnych zastosowań, na przykład wersję Heavy-Duty, która wykonana jest z odpornego na ścieranie materiału, idealnie nadającego się zbierania takich odpadów jak materiał do piaskowania czy szkło.

Bezpieczeństwo

W tym przypadku możemy natknąć się na dwa problemy. Pierwszym z nich jest potencjalne zagrożenie powodowane obecnością płynów i elektryczności. Nasze odkurzacze wykorzystują wyłącznie sprężone powietrze do wytwarzania podciśnienia. Mimo, że produkty EXAIR nie są certyfikowane do użytku z materiałami wybuchowymi, nadal jesteśmy w stanie wyeliminować ryzyko porażenia prądem, które pojawia się podczas obsługi odkurzaczy elektrycznych w pobliżu cieczy. Drugim problemem związanym z bezpieczeństwem jest hałas. Odkurzacze elektryczne mogą być bardzo głośne, a kiedy łożyska silnika zaczną zawodzić, mogą stać się jeszcze głośniejsze. Nadmierny hałas może stanowić naruszenie norm bezpieczeństwa w zakładzie i wymagać ochrony słuchu. Dzięki odkurzaczom przemysłowym EXAIR poziom hałasu podczas pracy wynosi blisko 83 dBA.

Całkowity koszt posiadania

Odkurzacze elektryczne dostępne są na szeroką skalę. Problem pojawia się wtedy, kiedy do kosztów zakupu odkurzacza musimy zaliczyć przestoje w zakładzie, wielokrotne zakupy i frustrację podczas korzystania z niedrogich odkurzaczy elektrycznych. Możemy też zdecydować się na nieco droższą jednostkę elektryczną, ale okaże się, że jest wyjątkowo głośna. Całkowity koszt posiadania uwzględnia bezpieczeństwo, niezawodność i cenę zakupu przez lata eksploatacji.

Posiadamy w naszej ofercie szeroką gamę produktów do utrzymania czystości w przemyśle. Oto krótki przewodnik po oferowanych przez nas odkurzaczach pneumatycznych.

Odkurzacz przemysłowy do cieczy i zanieczyszczeń stałych: to nasza najnowsza linia odkurzaczy, która może być używana zarówno do zanieczyszczeń mokrych, jak i suchych. Są one wyposażone w filtr standardowy i filtr HEPA do zatrzymywania suchego materiału w bębnie o pojemności 208 litrów. Specjalna pokrywa zapewnia szybki i łatwy dostęp do wyjmowania lub dodawania filtra bez użycia narzędzi lub zdejmowania pokrywy. Tak więc przejście od czyszczenia suchych zanieczyszczeń do tych mokrych jest szybkie i łatwe.

Odkurzacz pneumatyczny: Jak sama nazwa wskazuje, jest to doskonały odkurzacz do usuwania wiórów z procesu obróbki skrawaniem. Generator podciśnienia wykorzystuje niewielką ilość sprężonego powietrza do wytworzenia silnego podciśnienia w celu usunięcia wiórów z procesu lub z maszyny. Oferujemy beczki o pojemności 19 litrów, 114 litrów, 208 litrów i 416 litrów. Odzyskany materiał można przechowywać do recyklingu.

Pneumatyczny odkurzacz przemysłowy Heavy Duty : pracuje w identyczny sposób jak wspomniany wyżej odkurzacz pneumatyczny.  Odróżnia go jednak to, że poradzi sobie również z cięższymi zastosowaniami, takimi jak materiał do piaskowania, czy stal. Generator podciśnienia jest wykonany z odpornego na ścieranie, utwardzanego materiału.

Pneumatyczny odkurzacz przemysłowy Heavy Duty z filtrem HEPA: Ten model wykorzystuje ten sam generator podciśnienia, co model wyżej, ale zastosowany został tutaj filtr na wkład HEPA, który może usuwać cząsteczki o wielkości do 0,3 mikrona z dokładnością 99,97%. Tak więc, jeśli materiał jest bardzo drobny, to urządzenie zatrzyma go wewnątrz bębna, nie wypuszczając go z powrotem do otoczenia.

Filtr chłodziwa: To rewolucyjne rozwiązanie firmy EXAIR. Za jego pomocą jesteśmy w stanie szybko wyczyścić i wymienić układ chłodziwa w naszych maszynach CNC. Czas to pieniądz, a gdy maszyna CNC nie działa, nie zarabia. Chwytak wiórów ma system filtracji do oczyszczania chłodziwa z opiłków i oleju. Za pomocą sprężonego powietrza jesteśmy w stanie napowietrzyć płyn chłodzący, co zmniejsza rozwój bakterii i wydłuża żywotność płynu chłodzącego. Za pomocą przełącznika można zwrócić świeży, czysty płyn chłodzący z powrotem do miski olejowej. Oferujemy worki filtracyjne o różnych stopniach filtracji, aby dostosować je do typu maszyny CNC i wymaganej czystości płynu.

Podobnie jak model opisany powyżej, z tą różnicą, że wersja filtra chłodziwa wysokiego podnoszenia ma silniejszy generator podciśnienia do przenoszenia cieczy o większej gęstości lub pobierania chłodziwa ze studzienek poniżej poziomu podłogi. Może przenosić płyny na odległość do 4,5 metra. Wyposażony został w dłuższy wąż przystosowany do takich odległości.

Pneumatyczna dwufunkcyjna pompa beczkowa: ten system jest doskonałym narzędziem do przenoszenia płynów. Posiada pompę dwukierunkową, która doprowadza ciecz do beczki o pojemności 19, 114, 208 lub 416 litrów, a za pomocą pokrętła można wypompować ciecz z beczki. Posiada zawór bezpieczeństwa oraz zawór odcinający, zapobiegający przepełnieniu. Może być używany ze stalowymi beczkami z zamkniętą lub otwartą górą i jest w stanie napełnić beczkę o pojemności 208 litrów w 90 sekund.

Dwufunkcyjna pompa beczkowa wysokiego podnoszenia: Podobnie jak model powyżej, ma silniejsze podciśnienie do podnoszenia cieczy na większe odległości lub płynów o lepkości do 1400 cP. Jest również wyposażony w dłuższy wąż ssący. Oferujemy tylko wersje 114-litrowe, 208-litrowe i 416-litrowe.

Ręczny odkurzacz pneumatyczny: Jest to ręczny system próżniowy, który świetnie sprawdza się przy drobnych pracach. Generator można przełączyć z systemu zbierania na system przedmuchu. W zastosowaniach próżniowych mamy wąż przesyłowy do przenoszenia materiału lub worek filtracyjny do wychwytywania zanieczyszczeń. Można też przełączyć generator, aby stał się systemem przedmuchu do czyszczenia materiału ze stołów, paneli elektrycznych lub części.

Odkurzacz pneumatyczny do głębokich otworów: EXAIR zmodyfikował ręczny odkurzacz pneumatyczny, aby wykonywał wyjątkową pracę, usuwając wióry z otworów i ukrytych konturów. Za jego pomocą wydmuchujemy niewielką ilość sprężonego powietrza przez rurkę zamontowaną z przodu. Pęd powietrza podnosi zanieczyszczenia z trudno dostępnych szczelin, które są następnie zasysane. Zebrane zanieczyszczenia możemy odprowadzać do węża lub worka. Dostępna jest również wersja bez akcesoriów.

Wszystkie powyższe odkurzacze używają tylko sprężonego powietrza z jakiegoś powodu. Dla niektórych mogą wydawać się nieco „drogie”, jednak są one zbudowane i zaprojektowane do trudnych zastosowań przemysłowych z myślą o długowieczności, bezpieczeństwie i niezawodności. Niezakłócona praca jest bardzo ważna dla zakładów produkcyjnych, a posiadanie niezawodnych urządzeń pomoże w utrzymaniu płynnego przebiegu produkcji. Możemy pomóc zmniejszyć ból głowy związany z zakupem wielu jednostek elektrycznych, tak jak udało się to klientowi wspomnianemu na początku wpisu. Jeśli chcą Państwo omówić swoje wymagania dotyczące utrzymania czystości w zakładzie, nasi pracownicy z przyjemnością pomogą  wybrać odpowiedni produkt.

Kontakt

tel.: +48 (76) 862 30 77

tel. kom.: +48 501 642 025

e-mail: biuro@pneuma.pl