Dysza do chłodzenia punktowego EXAIR zastępuje niewydajną otwartą rurkę

W przypadku każdej operacji obróbki zużycie narzędzia jest nieuniknione. Narzędzia skrawające nagrzewają się na skutek tarcia, a ciepło to przyczynia się do przedwczesnego ich zużycia. W związku ze zużywaniem się narzędzi często występują słabe tolerancje i niedokładności wymiarowe. Ponieważ ostrze tępi się, dodatkowo wymagana jest zwiększona siła skrawania, co zwiększa ilość wytwarzanego ciepła i wzmaga problem.

Płyny chłodzące mogą być stosowane w celu zmniejszenia tarcia i złagodzenia zużycia części, ale wtedy pozostaje bałagan, jaki chłodziwo niesie ze sobą (zarówno na obrabianym detalu, jak iw samej maszynie). Na szczęście istnieje sposób, który pozwala na uzyskanie efektu wykorzystania chłodziwa, ale bez całego bałaganu. Taki rezultat można osiągnąć za pomocą sprężonego powietrza i jednej z dysz chłodzących Cold Gun firmy EXAIR.

Niedawno pracowaliśmy z firmą zajmującą się obróbką metali nad wymianą kilku otwartych rur w maszynach CNC na pistolety do chłodzenia punktowego EXAIR. Otwarte rury nie były skuteczne pod kątem chłodzenia narzędzi, ale sprawdzały się do usuwania wiórów. Przedwczesne zużycie narzędzi skrawających prowadziło do wydłużonych przestojów i spowolnienia produkcji, ponieważ często była konieczna wymiana oprzyrządowania obrabiarki. Dodatkowo podmuch z otwartych rur był wyjątkowo głośny i zmuszał każdego na hali produkcyjnej do używania środków ochrony słuchu.

 

 

Każda z maszyn CNC była wyposażona w jeden przewód chłodziwa lub otwartą rurę o podobnym rozmiarze, wdmuchującą sprężone powietrze na narzędzie. Latem temperatura w hali jest dość wysoka, więc taki rodzaj odmuchu miał niewielki lub żaden efekt. Klient nie chciał marnować czasu i energii na sprzątanie bałaganu związanego z wykorzystaniem chłodziwa, więc szukał innego rozwiązania. Zainstalowano (1) jednopunktowy system pistoletu dyszy chłodzącej 5215 na próbę na jednej z maszyn.

Klient natychmiast zauważył redukcję poziomu hałasu, ponieważ dysza do chłodzenia punktowego Cold Gun działa przy 70 dBA. Zauważono również 20% redukcję zużycia narzędzi skrawających w porównaniu z otwartymi rurami po krótkim czasie pracy. Nie wyeliminowało to całkowicie potrzeby stosowania ochrony słuchu, ale obniżyło ją do tego stopnia, że pracownicy ??nie byli zmuszeni do stosowania ochrony zarówno nausznej, jak i wewnątrz usznej.

Pistolet do chłodzenia punktowego EXAIR, używając tylko sprężonego powietrza, wytwarza strumień czystego, zimnego powietrza o temperaturze 28 ° C niższej od temperatury sprężonego powietrza.  Dysza chłodząca Cold Gun jest bardzo cicha (poziom hałasu zaledwie 70 dBA) i nie ma żadnych ruchomych części, które mogłyby się zużyć. Wystarczy zasilić produkt czystym, suchym sprężonym powietrzem i nie wymaga on konserwacji!

Pistolet Cold Gun umożliwiający chłodzenie punktowe został zaprojektowany tak, aby osiągnąć maksymalną moc chłodniczą. Zapobiega to zamarzaniu dyszy chłodzącej pistoletu Cold Gun podczas użytkowania i optymalizuje wydajność chłodzenia. Dysza chłodząca Cold Gun jest idealną alternatywą dla niechlujnych i drogich systemów chłodzenia mgłą olejową. Eliminuje koszty zakupu i utylizacji chłodziwa, a także problemy zdrowotne pracowników wynikające z wdychania unoszących się w powietrzu oparów mgły olejowej lub poślizgnięć na mokrych podłogach. Zastąpienie systemu opartego na chłodziwie eliminuje również potrzebę dodatkowych operacji czyszczenia po frezowaniu lub wierceniu.

Jeśli masz aplikację, która Twoim zdaniem wymaga zastosowania chłodzenia punktowego EXAIR, zadzwoń do nas.

Kontakt

tel.: +48 (76) 862 30 77

tel. kom.: +48 501 642 025

e-mail: biuro@pneuma.pl