Jak wybrać odpowiednią dyszę rozpylającą

Jeśli masz podobne zastosowanie i chciałbyś dowiedzieć się więcej,

zadzwoń 501 642 025 lub napisz biuro@pneuma.pl

Dysze rozpylające dozują płyny za pomocą sprężonego powietrza, tworząc drobny strumień o różnorodnych kształtach odpowiedni do różnych zastosowań. Są powszechnie używane do znakowania produktów, malowania lub powlekania, chłodzenia, redukcji pylenia, smarowania i czyszczenia części.

 

Przy wielu typach dysz atomizujących analizowanie wszystkich informacji może być trudne. Jednak dzięki kilku podstawowym pytaniom możesz zawęzić szereg dysz odpowiedni do Twojego zastosowania:Czy używasz podawania cieczy pod ciśnieniem? W niektórych przypadkach dostarczanie cieczy pod ciśnieniem nie jest dostępne dla dyszy, więc trzeba zastosować dyszę zasilaną grawitacyjnie lub syfonowo. Choć wyeliminujesz konieczność posiadania pompy do cieczy, dysze zasilane grawitacyjnie mają kilka wad. Syfon ma zazwyczaj wysokość 91 cm, więc zbiornik cieczy musi znajdować się dość blisko dyszy. Dysze zasilane z syfonu są trudne do włączania i wyłączania, najlepiej nadają się do zastosowań, w których w sposób ciągły natryskuje się ciecz o niskiej lepkości i niskiej wartości l/h.


Jaka jest lepkość cieczy? Kolejnym decydującym czynnikiem jest lepkość rozpylanej cieczy. Różne dysze są zaprojektowane dla różnych lepkości. Na przykład dwa główne typy dysz to dysze z mieszaniem wewnętrznym i dysze z mieszaniem zewnętrznym. Działają tak, że dysze z mieszaniem wewnętrznym mieszają sprężone powietrze i źródło cieczy wewnątrz dyszy. Z tego powodu zazwyczaj nie nadają się do rozpylania cieczy o lepkości powyżej 300 cP. Ponieważ dysze z mieszaniem zewnętrznym mieszają ciecz i powietrze poza dyszą, mogą dozować ciecze o lepkości znacznie powyżej 300 cP.


Jakie jest natężenie przepływu cieczy w litrach na godzinę(l/h)? Kolejnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniej dyszy jest to, czy aplikacja ma określoną wartość l/h, którą chcesz osiągnąć. Niektóre dysze są zaprojektowane do przepływu większej ilości cieczy niż inne. Na przykład dysze z mieszaniem zewnętrznym przepuszczają więcej cieczy niż z mieszaniem wewnętrznym. Ponieważ istnieje mniejsze ograniczenie przepływu cieczy. Jeśli szukasz jeszcze większego przepływu, możesz zaopatrzyć się w dyszę rozpylającą tylko w postaci cieczy, co da ci duży wzrost l/h. Wielkość kropli zwiększy się w przypadku dysz tylko dla cieczy.


Jakiego rozmiaru kropli potrzebujesz? Drobne rozmiary kropli są jednym z głównych powodów, dla których stosuje się dysze rozpylające. Korzyści płynące z małych rozmiarów kropel obejmują równomierną powłokę i konserwację cieczą. Dysze z mieszaniem wewnętrznym zapewnią krople o najmniejszej możliwej wielkości. Podczas gdy dysze z mieszaniem zewnętrznym zapewniają większe rozmiary kropel, ale pozwalają na większy przepływ cieczy, którego wymagają niektóre aplikacje.


Czy powinienem użyć opcji No-Drip – niekapiącej? Opcja No-Drip skutecznie odcina przepływ cieczy, gdy dopływ sprężonego powietrza jest zamknięty. Jedną z zalet jest zastosowaniach powlekania, w których niewłaściwa kropelka cieczy zniszczyłaby w gładką, równą powłokę. Operacyjnie oznacza to jednak również, że możesz precyzyjnie włączać i wyłączać przepływ cieczy, w krótkich, szybkich seriach, do 180 razy na sekundę.

Jeśli potrzebujesz dyszy do cieczy, aby ulepszyć procesy swoim zakładzie, skontaktuj się z nami.

Scroll to Top