Ochrona przed przegrzaniem szafy elektrycznej: wady chłodzenia wentylatorem

W wielu zakładach produkcyjnych nadal wykorzystywana jest popularna metoda chłodzenia paneli elektrycznych: za pomocą wentylatorów. Wentylatory są niedrogie w zakupie i eksploatacji, występują w różnych rozmiarach i konfiguracjach i są często używane do cyrkulacji powietrza chłodzącego przez pomieszczenia, przestrzenie zamknięte i oczywiście, obudowy szaf elektrycznych i elektronicznych.

Są one dość skuteczne w przypadku szaf sterowniczych o umiarkowanym lub wysokim wewnętrznym obciążeniu cieplnym, o ile temperatura otoczenia jest niższa niż oczekiwana temperatura wewnątrz szafy, po chłodzeniu. W takich sytuacjach jedynym realnym problemem jest jakość powietrza w otoczeniu. Jak widać na zdjęciu, filtry są absolutną ?koniecznością? i wymagają regularnej konserwacji. Oznacza to czyszczenie lub wymianę filtrów, a także czyszczenie kratek wentylatora i samych łopatek. Mimo to, nadal jest bardzo prawdopodobne, że część tego kurzu dostanie się do wnętrza obudowy szafy. Skoro jesteśmy w temacie warunków otoczenia, to należy wspomnieć również o wilgoci. Prawdopodobnie nie muszę wspominać, że brud i/lub woda nie wpływają dobrze na urządzenia elektryczne umieszczone w szafie.

Istnieją inne metody chłodzenia (klimatyzacja panelowa, chłodnice termoelektryczne, wymienniki chłodzone wodą, rurki cieplne itp.), które ograniczają przenikanie zanieczyszczeń ze środowiska do wnętrza szafy, ale nadal wymagają okresowej (nierzadko częstej) uwagi: filtry się zapchają (zdjęcie poniżej), wężownice czynnika chłodniczego ulegają zabrudzeniu i korodują, części ruchome zużywają się, silniki i przełączniki przepalają się itp. Dodatkowo nieszczelności paneli klimatyzacji i rur cieplnych są nadal szkodliwe dla środowiska .

Zanieczyszczony wentylator

 

Jeśli to brzmi jak środowisko w Twoim zakładzie i szukasz bezpiecznej, niezawodnej i trwałej ochrony przed wysoką temperaturą, nie szukaj dalej niż systemy chłodzenia szaf sterowniczych EXAIR Cabinet Cooler. Systemy te, wykorzystując zjawisko rurki wirowej Vortex Tube, wytwarzają zimne powietrze ze źródła sprężonego powietrza, bez ruchomych części zużywających się lub urządzeń elektrycznych, które mogłyby się przepalić. Systemy są dostępne z katalogu z wydajnością chłodzenia do 5600 Btu/godz. Wykonujemy również systemy ?szyte na miarę? do wyższych obciążeń cieplnych. Po zainstalowaniu w szczelnej obudowie do wnętrza szafy dostaje się jedynie czyste, wolne od wilgoci, zimne powietrze. Nasze systemy chłodzenia szaf są oferowane wraz z filtrem sprężonego powietrza. Jedyna konserwacja zapobiegawczą, jaka jest wymagana w przypadku systemów chłodzenia szaf sterowniczych, jest okresowa wymiana elementu filtrującego w filtrze cząstek stałych.

 

Najskuteczniejsza metoda chłodzenia szaf sterowniczych w różnych środowiskach przemysłowych

 

Możemy szybko i dokładnie wytypować system chłodzenia, taki który spełni Twoje oczekiwania. Do dobory odpowiedniego modelu systemu potrzebujemy kilku kluczowych informacji ? możesz wypełnić formularz na naszej stronie internetowej i wysłać go mailem, lub zadzwonić donas. Instalacja systemu jest prosta i zwykle zajmuje tylko kilka minut. Na naszej stronie internetowej zamieszczono kilka krótkich filmów instruktażowych, które obejmują wszystkie aspekty instalacji. Jeśli kiedykolwiek będziesz mieć pytania lub wątpliwości, możesz zadzwonić a my postaramy się jak najlepiej odpowiedzieć.

Kontakt

tel.: +48 (76) 862 30 77

tel. kom.: +48 501 642 025

e-mail: biuro@pneuma.pl