Ochrona przed przegrzewaniem szaf sterowniczych: systemy chłodzenia EXAIR

Jeśli masz podobne zastosowanie i chciałbyś dowiedzieć się więcej,

zadzwoń 501 642 025 lub napisz biuro@pneuma.pl

Urządzenia elektryczne i elektroniczne należą do bardzo wymagających. Umieszczenie ich w zamkniętej obudowie chroni przed kurzem, oparami i wilgocią, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o generowane ciepło wewnątrz szafy sterowniczej. Jeśli nie zostanie zapewnione jakieś chłodzenie, po podzespoły się przepalą i będzie konieczna wymiana tych komponentów. Jeśli są kluczowymi dla utrzymania procesu produkcji najlepiej mieć wymienne w zapasie.

 

Ze względu na powyższe każda szafa sterownicza powinna mieć zapewnione chłodzenie. Można użyć szafy z wentylatorem i żaluzjami, oczywiście jeśli nie znajduje się ona w obszarze spryskiwania / zmywania. Jeśli szafa sterownicza jest umieszczona w zakurzonym, wilgotnym środowisku lub w strefie oparów zastosowanie obudowy z wentylatorami mija się z celem, jakim jest ochrona komponentów elektronicznych i elektrycznych przed czynnikami zewnętrznymi.

 

Chłodnice panelowe na bazie czynników chłodniczych są szeroką kategorią. Występują we wszystkich kształtach i rozmiarach i prawdopodobnie są dostarczane przez firmy, od których zakupiono komponenty elektryczne. Takie rozwiązania mogą być podatne na kurz, opary i wilgoć, które mogą zaszkodzić podzespołom wewnątrz obudowy. Jeśli filtry zostaną zatkane a rury się zanieczyszczą nastąpi wyciek czynnika chłodniczego, silnik przegrzeje się oraz kompresor ulegnie awarii. Jeśli nie ma dostępnych części zamiennych od ręki prawdopodobnie dojdzie do otwarcia obudowy w celu awaryjnego chłodzenia?

Na co dzień rozmawiamy z klientami, którzy szukają niezawodnej metody ochrony cieplnej dla sprzętu zainstalowanego wewnątrz szaf sterowniczych. Każdy oczekuje urządzenia, które działa bez przerwy każdego dnia.

 

Doskonałym rozwiązaniem powyższego problemu są systemy chłodzenia szaf sterowniczych EXAIR. Urządzenia są zasilane sprężonym powietrzem i nie posiadają silnika elektrycznego, który mógłby się zatrzeć. Nie mają ruchomych części, które mogłyby się zepsuć, żadnych filtrów ani rur do czyszczenia, żadnego czynnika chłodniczego, który mógłby spowodować wyciek. Instalacja przebiega w kilka minut, a jeśli zasili się je czystym, wolnym od wilgoci powietrzem, będą działać prawie bezobsługowo. Jedyne, co znajdzie się we wnętrzu szafy, to zimne, czyste powietrze wolne od wilgoci.

Nie ma potrzeby stosowania części zamiennych innych niż elementy filtracyjne w filtrach sieciowych sprężonego powietrza. Poza uszkodzeniami mechanicznymi nic nie zagraża poprawnemu działaniu systemów.

 

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej, więc spodziewamy się, że zapytania odnośnie chłodzenia szaf sterowniczych będą napływać częściej. Jesteśmy na to gotowi. Warto już teraz pomyśleć o rozwiązaniu tego problemu . Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o niezawodnej ochronie cieplnej urządzeń elektronicznych, napędów i innych istotnych w utrzymaniu pracy zakładu elementów, skontaktuj się z nami.

Scroll to Top