Odmuch zimnym powietrzem z rurkami Vortex i produktami EXAIR do chłodzenia punktowego

Działanie rurki wirowej Vortex Tube jest jednym z bardziej osobliwych zjawisk w fizyce i szczególnie unikalną metodą wytwarzania zimnego powietrza. Ponieważ swoją zasadą działania nie opierają się o ?przekazywanie ciepła? w klasycznym sensie (patrz poniżej). Rurki wirowe natychmiast generują zimne powietrze o znamionowym przepływie i temperaturze.

Zasada działania rurki wirowej

Sprężone powietrze wchodzi do rurki wirowej (niebieska strzałka), gdzie generator nadaje przepływowi ruch wirowy, który kieruje się w kierunku ?gorącego końca? (czerwona wstążka). Przepływ jest zmuszony do zmiany kierunku i wirowania, płynąc w przeciwnym kierunku (niebieska wstęga). W tym momencie przepływ oddaje energię w postaci ciepła, które jest wyprowadzane przez gorący zawór (czerwone strzałki), podczas gdy zimny przepływ kieruje się na przeciwny koniec, gdzie wypływa w temperaturach do 54 st. C niższych niż temperatura sprężonego powietrza zasilającego.

Rurki wirowe EXAIR są dostępne w różnych rozmiarach i wydajnościach chłodniczych oraz są zintegrowane z wieloma produktami do chłodzenia punktowego, co zapewnia wygodę i elastyczność ich działania.

Rurki Vortex są idealne do najbardziej wymagających aplikacji. Modele małe i średnie ważą tylko kilkadziesiąt gram; możesz wkręcić je bezpośrednio na istniejący gwint 1/8 NPT (mały) lub 1/4 NPT (średni). Tłumiki gorącego i zimnego końca można zastosować w celu redukcji dźwięku. Tłumiki przepływowe posiadają gwint wewnętrzny 1/4 NPT (mały) lub 3/8 NPT (średni), jeśli chcesz użyć krótkiej rurki lub węża do kierowania zimnym strumieniem powietrza.

Większość zastosowań wymagających chłodzenia punktowego najlepiej działa z wyższymi przepływami powietrza i umiarkowanymi spadkami temperatury emitowanymi przez rurkę wirową Vortex Tube ustawioną na wysoką frakcję zimną. W ofercie mamy trzy różne produkty, które mają fabrycznie ustawioną, nieregulowaną frakcję zimną. Poniżej zamieszczamy ich krótki opis.

Systemy Mini Chłodnicy miejscowej są ciche, kompaktowe i gotowe do zainstalowania w ciągu kilku minut za pomocą obrotowej podstawy magnetycznej. Są idealne do chłodzenia małych narzędzi, igieł w przemysłowych maszynach do szycia, brzeszczotów lub szlifierek oraz soczewek. Jest to tylko kilka z bardziej popularnych zastosowań. Są one wyposażone we wbudowany tłumik gorącego powietrza i są dostępne z zestawem węży rozprowadzających zimne powietrze (jednopunktowy lub dwupunktowy wylot).

Do zastosowań, które wymagają wyższej wydajności chłodzenia, oferujemy systemy pistoletów chłodzących Cold Gun. Są one wyposażone w wbudowany magnes sztabkowy, zintegrowane tłumiki gorącego i zimnego końca oraz, podobnie jak mini chłodnice, są dostarczane z zestawami węży rozprowadzających zimne powietrze (jednopunktowy lub dwupunktowy wylot). Najczęściej stosuje się je do zastąpienia chłodzenia mgłowego w obrabiarkach, ale są również stosowane w szlifierkach, wiertarkach, większych piłach, a nawet w niektórych zastosowaniach, takich jak walce chłodzące i kleje topliwe.

Aby uzyskać jeszcze wyższą moc chłodniczą, można użyć pistoletu Cold Gun o dużej mocy. Pod względem rozmiaru i wyglądu jest identyczny z wymienionym wyżej pistoletem, ale generuje dwa razy więcej zimnego powietrza.

 

Mini chłodnica miejscowa oraz pistolet chłodzący Cold Gun

 

Jedną z głównych zalet korzystania z produktów z grupy Vortex Tube jest zapobieganie zamarzaniu. Podczas gdy generowane zimne powietrze ma zwykle temperaturę nieco poniżej 0 st. C, warunki otoczenia w obszarach, w których są używane zazwyczaj dodają wystarczającą ilość ciepła, aby zapobiec masowemu zamarzaniu wilgoci skondensowanej w procesie chłodzenia. Jednak wiele zastosowań rzeczywiście wymaga znacznie chłodniejszego powietrza, w takich przypadkach polecamy regulowaną chłodnicę punktową.

 

Regulowana chłodnica miejscowa

 

Ich wszechstronność sprawia, że ??są świetnym narzędziem? gdy potrzebne jest bardzo zimne powietrze (temperatura znacznie poniżej zera), pokrętło regulacji temperatury obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Jeśli inna aplikacja wymaga wyższego przepływu można ją obrócić zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby natychmiast dostosować przepływ i temperaturę.

Regulowane systemy chłodzenia punktowego są dostępne z jedno- lub dwupunktowymi wężami rozprowadzającymi zimne powietrze. Dostępne są także trzy wymienne generatory: 15 SCFM (zainstalowany), 25 SCFM i 30 SCFM, które pomagają dostosować zużycie sprężonego powietrza oraz ogólny zakres przepływu do aplikacji.

Jeśli w Twoim zakładzie potrzebujesz chłodzenia punktowego, skontaktuj się z nami. Chętnie dobierzemy odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie!

Kontakt

tel.: +48 (76) 862 30 77

tel. kom.: +48 501 642 025

e-mail: biuro@pneuma.pl