Oszczędzaj sprężone powietrze dzięki elektronicznemu sterownikowi przepływu EXAIR

Jeśli masz podobne zastosowanie i chciałbyś dowiedzieć się więcej,

zadzwoń 501 642 025 lub napisz biuro@pneuma.pl

Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie sprężonego powietrza jest po prostu wyłączenie go, gdy nie jest używane. Może się to wydawać dość proste, ale mogą istnieć procesy w zakładach produkcyjnych, w których nie można tego osiągnąć przez zwykłe przekręcenie zaworu. W zastosowaniach, w których produkt przemieszcza się wzdłuż przenośnika i musi zostać wysuszony, schłodzony lub zdmuchnięty, między poszczególnymi detalami prawdopodobnie występuje pewien odstęp. Nie jest konieczne utrzymywanie ciągłego odmuchu, jeśli występują okresy przerywanych odstępów. Ogromny wpływ na zmniejszenie ogólnego obciążenia sprężarki powietrza może mieć wdrożenie rozwiązania odcinającego dopływ powietrza pomiędzy każdą częścią. Elektroniczny sterownik przepływu EXAIR (EFC) został zaprojektowany w celu poprawy wydajności poprzez zmniejszenie ogólnego zużycia sprężonego powietrza. Sterownik wykorzystuje czujnik fotoelektryczny, który wykrywa obecność części. Gdy czujnik nie wykrywa żadnej części uruchamia zawór elektromagnetyczny, który zamyka i odcina dopływ sprężonego powietrza.

Jednym ze sposobów wykorzystania sterownika przepływu sprężonego powietrza jest kontrola działania dyszy rozpylającej. Na przykład w procesie przedstawionym na zdjęciu poniżej można użyć sterownika EFC, aby wykryć kiedy spodnie schodzą z linii. Następnie sterownik włączy dopływ powietrza, aby rozpylić roztwór wybielacza, aby uzyskać wyblaknięty efekt, na którym zależy klientowi. Gdy spodnie przejadą, EFC wyłączy dyszę, oszczędzając sprężone powietrze i płynny roztwór.

Innym zastosowaniem byłoby kontrolowanie, czy zbiornik, który jest napełniany przez przenośnik pneumatyczny ?Line Vac?, jest pusty czy przepełniony. Można wyregulować czujnik i moduł sterujący, aby wykryć, że zbiornik jest pusty i włączyć dopływ sprężonego powietrza do przenośnika. Następnie należy ustawić moduł czasowy tak, aby działał przez czas potrzebny do napełnienia zasobnika. Innym sposobem byłoby umieszczenie czujnika na górze leja samowyładowczego i wykrywanie, kiedy zostanie osiągnięty poziom całkowitego napełnienia.

Modele sterowników EFC są przystosowane do max. przepływów 10 m3/min. Do zastosowań wymagających większej ilości sprężonego powietrza dostępne są również sterowniki EFC z podwójnymi elektrozaworami.

Jeśli masz aplikację w jednym lub kilku procesach, w których okresowe użycie sprężonego powietrza może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze, zadzwoń do nas. Chętnie przyjrzymy się aplikacji i pomożemy określić, jak szybko EFC może się zwrócić i zacząc dla Ciebie zarabiać.

Scroll to Top