Problem z ładunkami elektrostatycznymi? Wybierz produkty EXAIR

Jeśli masz podobne zastosowanie i chciałbyś dowiedzieć się więcej,

zadzwoń 501 642 025 lub napisz biuro@pneuma.pl

Gdy pora roku zaczyna się zmieniać, a chłodniejsze miesiące zmieniają się z jesieni na zimę, elektryczność statyczna może stać się prawdziwym utrapieniem. Maszyny zaczną się zacinać, transport na przenośnikach rolkowych będzie utrudniony, kurz będzie gromadził się na powierzchniach, a niebezpieczne iskry mogą porazić personel. Jako przedstawiciel marki EXAIR oferujemy linię eliminatorów ładunków elektrostatycznych Gen4, zwanych również jonizatorami lub dejonizatorami, które świetnie radzą sobie z takimi niedogodnościami.

Ładunki elektrostatyczne powstają w wyniku ?pocierania? nieprzewodzących powierzchni. Może to być spowodowane przesuwaniem się po rolkach na przenośniku, układaniem produktów jeden na drugim, podawaniem arkuszy, a nawet odklejaniem materiału podkładowego. Kiedy nieprzewodząca powierzchnia lub izolator zostanie przesunięty lub oddzielony, elektrony są ?odrywane? i rozprowadzane w różnych obszarach powierzchni. Ładunki statyczne są zwykle mierzone w kilowoltach (kV), 1 kV = 1000 woltów i mogą mieć charakter dodatni lub ujemny. Im wyższy ładunek, tym silniejsza siła statyczna. Przy naładowaniu statycznym 10 kV iskra może przeskoczyć o jeden cal (25 mm) od powierzchni. Prawdopodobnie każdy z nas zna to uczucie podczas pracy z tworzywami sztucznymi lub materiałami nieprzewodzącymi. EXAIR oferuje cyfrowy miernik do pomiaru napięcia statycznego na powierzchni. Jest to doskonałe narzędzie do wyszukiwania obszarów problematycznych w Twoim procesie, a także do określania skuteczności dejonizacji.

Miernik ładunków elektrostatycznych

Elektrostatyka jest dynamiczna. Im bardziej pocierasz lub przesuwasz materiał, tym wyższe mogą powstawać ładunki statyczne. Przy wyższych ładunkach statycznych siła przyciągania do innych materiałów jest znacznie silniejsza. Ta zasada może dotyczyć innych produktów, kurzu, kłaczków itp. Negatywny wpływ elektrostatyki charakteryzuje się: brudnymi powierzchniami, rozdarciami, zakleszczeniami i porażeniami personelu. Dejonizatory EXAIR Gen4 zostały zaprojektowane tak, aby usuwać zarówno ujemne, jak i dodatnie ładunki elektrostatyczne. Szeroki wachlarz produktów zapewnia dopasowanie odpowiedniego rozwiązania do aplikacji.

W naszej ofercie znajduje się osiem różnych linii dejonizatorów, które należą do dwóch różnych grup:  dejonizatory z wykorzystaniem sprężonego powietrza i dejonizatory bez wykorzystania sprężonego powietrza. Jonizatory te są zasilane za pomocą zasilacza o napięciu 5000 V AC. Prąd przemienny AC wytworzy zarówno jony ujemne, jak i jony dodatnie. Nie ma znaczenia, czy ładunek elektrostatyczny, który chcesz wyeliminować, jest dodatni czy ujemny na powierzchni, ponieważ dejonizatory EXAIR będą w stanie go usunąć. Zasilacze są dostępne w wersji 2-portowej lub 4-portowej; dzięki temu możesz zasilić wiele neutralizatorów ładunków za pomocą jednego zasilacza. Moc wejściowa jest wybieralna: 115Vac lub 230Vac w obu 50/60 Hz. Kabel zbrojony i ekranowany elektromagnetycznie łączy zasilacz z jonizatorem w konstrukcji jednoprzewodowej. Takie rozwiązanie chroni kabel przed otarciami, przecięciami i pęknięciami w obszarach przemysłowych. Dejonizatory EXAIR mają konstrukcję zgodną z normą UL Component Recognized i CE. Poniżej zamieszczamy krótki opis każdego produktu do dejonizacji, znajdującego się w naszej ofercie.

Eliminatory ładunków elektrostatycznych z wykorzystaniem powietrza:

Nóż powietrzny jonizujący ?Super?: ten produkt ma najlepszą skuteczność w usuwaniu ładunków elektrostatycznych dzięki połączeniu noża powietrznego ?Super? z prętem jonizującym. Nóż powietrzny EXAIR ma współczynnik wzmocnienia 40:1 i wykorzystuje laminarny przepływ powietrza do przenoszenia jonów dodatnich i ujemnych na powierzchnię. Przepływ laminarny umożliwia szybkie statyczne rozładowanie przy dużych prędkościach transportu taśmowego. Mogą również usuwać ładunki elektrostatyczne z powierzchni w odległości do 6,1 metra. EXAIR produkuje jednostki o długości od 3? (76 mm) do 108? (2,74 metra). Niektóre typowe zastosowania noża pneumatycznego jonizującego obejmują czyszczenie wstęgi, przekrawacze, owijarki folii termokurczliwej oraz usuwanie kurzu przed malowaniem.

 
Nóż powietrzny jonizujący "Super"

Nóż powietrzny jonizujący Standard: podobnie jak nóż powietrzny Super, ten produkt ma dobrą wydajność. Wykorzystuje efekt Coandy do zasysania powietrza z otoczenia przy współczynniku wzmocnienia 30:1. Dostępne są w długościach od 3 (76 mm) do 48 (1,22 m). Nóż powietrzny jonizujący ?Standard? Gen4 jest używany w podobnych zastosowaniach, a także do czyszczenia opakowań, aplikacji etykiet i otwierania plastikowych toreb.

Nóż powietrzny jonizujący "Standard"

Dysza toroidalna Super Gen4: ten produkt nadmuchuje zjonizowane powietrze w obrębie 360 stopni. Została zaprojektowana tak, aby usuwać ładunki elektrostatyczne i zanieczyszczenia z zewnętrznej strony węży, rur z tworzyw sztucznych, profili i powlekanych przewodów. Dzięki dzielonej konstrukcji, dyszę pierścieniową Super Gen4 można łatwo zamontować wokół produktu bez konieczności jego przewlekania. Występuje w dwóch różnych rozmiarach o średnicy wewnętrznej 2? (51 mm) i 4? (102 mm).

Dysza pierścieniowa jonizująca

Działo jonizujące: ten produkt ma zasięg działania do 4,6 metra. Działo jonizujące może być używane w wielu obszarach, w tym w pre-lakierowaniu karoserii samochodowych, czyszczeniu pojemników, opakowań termokurczliwych, soczewek itp. Jego konstrukcję stanowi wzmacniacz przepływu powietrza, w związku z tym niewielka ilość sprężonego powietrza zasysa do swojego strumienia powietrze z otoczenia. Gdy jony dodatnie i ujemne pokryją powierzchnię, odmuch powietrzem może usunąć wszelkie zanieczyszczenia utrzymywane przez siły statyczne.

Działo jonizujące EXAIR

Pistolet jonizujący Gen4: w przypadku ręcznego usuwania ładunków elektrostatycznych w określonych obszarach, ten produkt sprawdzi się świetnie. Pistolet jonizujący Gen4 jest wyposażony 3 metry ekranowany kabel o długości 3m. Pistolet jonizujący doskonale sprawdza się w procesach kontroli jakości lub aplikacji etykiet.

Pistolet jonizujący

Strumienica jonizująca: przeciwnie do pistoletu jonizującego, ten produkt jest używany do operacji nie wymagających użycia rąk. Zużywa niewielkie ilości sprężonego powietrza, aby ?wyrzucić? jony na powierzchnię. Może być obsługiwana za pomocą zaworu elektromagnetycznego lub pedału nożnego do wydmuchiwania jonów w określonych godzinach i sytuacjach. Strumienicę można łatwo przymocować do węża i podstawy magnetycznej, aby uzyskać najlepsze ustawienie i optymalne czyszczenie. Sprawdza się dobrze na małych obiektach zautomatyzowanych systemów lub w obszarach kontroli przed pakowaniem.

Strumienica jonizująca

Każdy dejonizator z naszej oferty można zakupić w zestawie, które będzie zawierał zasilacz (niezbędny do jonizacji), filtr (do usuwania zanieczyszczeń ze sprężonego powietrza) oraz regulator (do kontroli siły odmuchu). W celu oszczędności zużycia sprężonego powietrza oferujemy również elektroniczny sterownik przepływu EFC, który wykorzystuje czujnik fotoelektryczny do włączania przepływu powietrza tylko wtedy, gdy produkt przeznaczony do odmuchu znajduje się pod dejonizatorem.

Eliminatory ładunków elektrostatycznych bez wykorzystania powietrza:

Listwa antystatyczna: ta wytrzymała konstrukcja jest przeznaczona do użytku przemysłowego, aby usunąć ładunki statyczne z płaskich powierzchni. Dostępne są długości od 3? (76 mm) do 108? (2,74 metra). Bez wykorzystania sprężonego powietrza produkt musi znajdować się w odległości do 51 mm od powierzchni, aby usunąć ładunki elektrostatyczne. Pręt jonizujący Gen4 jest odporny na wstrząsy i dobrze sprawdza się w zastosowaniach oraz w których odmuch powietrzem może zaszkodzić procesowi. Obejmuje to sitodruk, etykietowanie i proces druku wielkoformatowego.

Listwa antystatyczna

Jonizator punktowy Gen4: ten jednopunktowy jonizator jest przeznaczony do usuwania ładunków elektrostatycznych z małych przestrzeni w ciasnych miejscach. Wykorzystując tę samą wytrzymałą konstrukcję, co pozostałe dejonizatory EXAIR, produkt ten może usuwać ładunki elektrostatyczne w niewielkich obszarach i zapobiegać zacięciom np. materiałów w maszynie. Mogą być również stosowane w celu neutralizacji powietrza w kanałach.

Jonizator punktowy

Jeśli stwierdzisz, że elektrostatyka powoduje problemy w procesie, prowadzi do straty czasu i pieniędzy, oferujemy szeroką gamę jonizatorów Gen4, które mogą Ci pomóc. Skontaktuj się z nami, aby dobrać odpowiedni model i usunąć problem elektrostatyki.

Scroll to Top