Reduktory ciśnienia bezpieczne dla żywności zgodnie z EC 1935/2004 (MOCA)

Jeśli masz podobne zastosowanie i chciałbyś dowiedzieć się więcej,

zadzwoń 501 642 025 lub napisz biuro@pneuma.pl

Czy twoje produkty są narażone na zanieczyszczenie chemiczne ze sprężonego powietrza i gazu?

Sprężone powietrze i gazy są szeroko stosowane w kontakcie z żywnością do transportu pyłów i proszków, czyszczenia, suszenia i napełniania form lub pojemników oraz do konserwacji gotowych produktów gazem obojętnym. Twój zakład może testować sprężone powietrze pod kątem mikroorganizmów, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad możliwością zanieczyszczenia chemicznego w strumieniu powietrza / gazu?

Dyrektywa WE 1935/2004 lub MOCA została opracowana w celu ochrony ogółu społeczeństwa poprzez określenie bezpiecznych materiałów do kontaktu z żywnością podczas procesów produkcyjnych. Celem jest podniesienie standardów produkcji żywności poprzez wyeliminowanie potencjalnie szkodliwych zanieczyszczeń powodowanych przez migrację chemiczną lub ługowanie z materiałów do produktu. Niedawno wprowadzono nowy dekret z 29/2017 nakładający sankcje w wysokości nawet do 80 000 EUR za naruszenie europejskiego prawodawstwa dotyczącego materiałów mających kontakt z żywnością.


Testowanie produktów MOCA koncentruje się na praktycznym określeniu migracji chemicznej z materiałów i jest zasadniczo podobne do testowania WRAS, które ma na celu uniknięcie skażenia smaku wody pitnej przez materiały.


Różni się to znacznie od testów EHEDG, które mają zapewnić niezawodne czyszczenie elementów na miejscu za pomocą procesów SIP. Nie wszystkie aplikacje związane z żywnością wymagają testowania EHEDG lub 3A, ale gdy rozważymy różne procesy wspomagające w zakładach spożywczych wiele z nich faktycznie ma bezpośredni lub pośredni kontakt ze składnikami żywności. Warto zatem skorzystać z bezpieczeństwa jakie oferują zawory certyfikowane MOCA, wiedząc, że są testowane w celu zapobiegania szkodliwym zanieczyszczeniom.


Pneuma ma już w ofercie gamę reduktorów ciśnienia ze stali nierdzewnej 316L od 1?4? do 2? dostępnych z certyfikatem MOCA firmy ID Insert Deal. Dodatkowo zawory te uwzględniają elastomery zatwierdzone przez FDA.


Zapraszamy do kontaktu i składania zapytań.

Scroll to Top