Znajdź i napraw: Rozwiązywanie problemów z nieszczelnościami

Wszystkie przecieki kosztują. Niedawno znalazłam wyciek w moim domu, który spowodował około 20% wzrost w moim rachunku za wodę. Aż wstyd się przyznać, że zlokalizowanie i rozwiązanie problemu zajęło kilka tygodni. Przez lata widzimy, jak wiele obiektów boryka się z powszechnymi problemami związanymi z wyciekami, takimi jak niemożność pozostawienia otwartych zaworów instalacji pneumatycznej przez noc, ponieważ pasożytniczy pobór spowoduje opróżnienie całego zapasu. To jest poważny problem!

 

Nieszczelności w instalacji sprężonego powietrza

 

Jeśli przecieki są obecne, gdy sprężone powietrze nie jest wykorzystywane, oznacza to, że w systemie występuje pasożytniczy pobór energii. Jest to sytuacja, gdy energia, która jest przekształcana w sprężone powietrze, nie jest wykorzystywana, a zamiast tego wycieka do warunków atmosferycznych. Te straty nie zawsze są łatwe do zlokalizowania. Podzielimy się historią o tym, jak udało nam się zlokalizować wyciek u klienta i ostatecznie zapewnić im dni wolne od przestojów.

 

Rozmowa zaczęła się od tego, że klient zapytał, jak działają nasze przepływomierze cyfrowe i czy można je wykorzystać do określenia, która linia produkcyjna zużywa najwięcej powietrza, a co ważniejsze, dlaczego ich linia produkcyjna wyłącza się z powodu niskiego ciśnienia powietrza. Po tym, jak wyjaśniliśmy, w jaki sposób wybierzemy rozmiar rury doprowadzającej oraz rozmiar miernika, który będzie pasował do każdej maszyny, zaczęliśmy rozmawiać o sekwencji wyłączania.

 

Podejściem, które przyjęli w celu rozwiązania problemu było najpierw uchwycenie przepływu całego systemu, a następnie ocena przepływu każdego segmentu zakładu. Następnie zainstalowaliśmy przepływomierze w sektorach o większym zużyciu, oraz zanurzyliśmy się w każdej maszynie w celu przeprowadzenia analizy skończonej. Należało przejść przez wszystkie inne linie produkcyjne i wygenerować pełny profil zużycia w zakładzie. Na początek znaleziono jedną linię pakującą, która zużywała znacznie więcej powietrza podczas pierwszej zmiany niż jakakolwiek inna linia i jakakolwiek inna zmiana.

 

Kiedy zaczęto analizować linię produkcyjną o wysokim zapotrzebowaniu, znaleziono jedną odnogę linii produkcyjnej, która miała skokowy wzrost zużycia powietrza o tej samej porze każdego dnia. Sztuczka polegała na tym, że nie mogli znaleźć maszyny o wysokim zużyciu, dopóki nie prześledzili wszystkich przewodów rurowych i nie znaleźli na dachu budynku worka filtracyjnego, który został dodany do linii. Nie było to udokumentowane, a kawałek rury zawiódł, powodując otwarty zrzut powietrza podczas cyklu czyszczenia każdego dnia o 14:30 po południu.

 

To wszystko było możliwe dzięki ustawieniu wielu przepływomierzy z możliwościami bezprzewodowymi, dzięki czemu można było udokumentować i porównać wykorzystanie powietrza pomiędzy maszynami i liniami produkcyjnymi, co ostatecznie dało im znaczną ilość czasu produkcyjnego

Kontakt

tel.: +48 (76) 862 30 77

tel. kom.: +48 501 642 025

e-mail: biuro@pneuma.pl