Chroń swój personel przed porażeniami ładunkami elektrostatycznymi

W przypadku materiałów nieprzewodzących ładunki elektrostatyczne mogą stać się bardzo uciążliwe. W pewnym zakładzie produkowano dwulitrowe pojemniki na mleko za pomocą rozdmuchiwarki. Pojemniki byłyby przemieszczane z maszyny rozdmuchowej do pakowania na zamkniętym przenośniku. Na koniec ustawiano pojemniki na mleko w matrycy. Stacja układania wpychała następnie partię do dużego regału. Cykl się powtarzał. Problem, z jakim się zmagali pracownicy, polegał na tym, że pojemnik na mleko wypadał ze stojaka. Kiedy operator podnosił pojemnik tworzyła się iskra i ?kopała? operatora. Ponadto, jeśli operator stanąłby zbyt blisko stojaka z pojemnikami na mleko, również poczułby silne uderzenie statyczne. Ładunek elektrostatyczny może przeskakiwać o 25 mm na każde 10 000 woltów. Ponieważ problem dotyczył bezpieczeństwa, mistrz utrzymania ruchu skontaktował się z EXAIR w celu znalezienia rozwiązania.

 

Przenośnik pojemników na mleko

 

Wiedząc, że materiały nieprzewodzące mogą generować ładunki elektrostatyczne w wyniku tarcia, przesuwania i przycinania, skoncentrowano się na wyborze najlepszego obszaru do eliminacji ładunków, ponieważ mogą się one regenerować. W przypadku tej aplikacji najlepiej było usunąć zakłócenia tuż przed dotarciem pojemników na mleko na stanowisko układania. Pojemniki na mleko miały 23 cm wysokości i zarekomendowano dwie sztuki noży powietrznych ?Super? Gen4 model 112009 i jeden zasilacz model 7960. Najlepsze rezultaty zapewniło umieszczenie jednego noża po każdej stronie pojemnika, aby usunąć ładunek elektrostatyczny z całej powierzchni. Jedną z największych zalet naszych eliminatorów ładunków elektrostatycznych Gen4 są zasilacze. EXAIR oferuje 2-portowy i 4-portowy zasilacz. Dzięki temu można obsługiwać więcej niż jeden jonizator za pomocą jednego zasilacza. Dzięki modelowi 7960, (z dwoma wejściami), klient może obsługiwać oba noże jonizujące za pomocą jednego zasilacza, oszczędzając pieniądze.

 

Stacja układania pojemników

 

Jeśli chodzi o usuwanie ładunków elektrostatycznych, dejonizatory EXAIR wytwarzają zarówno jony dodatnie, jak i ujemne w celu wyeliminowania wszelkiego rodzaju ładunków. Zastosowanie dejonizatorów zwalcza zacinanie się, zanieczyszczenia powierzchni i porażenia personelu. Jeśli chodzi o pojemniki powyżej, przejeżdżały one między nożami powietrznymi jonizującymi, dzięki temu powierzchnia została  zneutralizowana. Stacja sztaplowania wyrównała pojemniki na mleko i wpychała całe partie na regały. Jeśli pojemnik wypadł, operator był w stanie odłożyć go bez porażenia. Jeśli chodzi o regały, które znajdowały się w magazynie, ładunki zostały zneutralizowane, aby chronić osoby przechodzące obok nich.

 

Ładunki elektrostatyczne

 

Ponieważ przed nami miesiące zimowe, możesz mieć więcej problemów związanych z elektrostatyką w niektórych procesach. Jeśli pracujesz z materiałami nieprzewodzącymi, takimi jak plastik, papier, guma, tekstylia; oferujemy szereg dejonizatorów EXAIR Gen4, które mogą usuwać zakłócenia statyczne. Pomoże to w zwiększeniu tempa produkcji, czyszczeniu powierzchni i ochronie przed porażeniami personelu. W przypadku klienta powyżej zakłócenia statyczne były problemem bezpieczeństwa, a nasza firma była w stanie zapewnić rozwiązanie. Jeśli chcesz omówić swoje aplikacje związane z ładunkami na tworzywach sztucznych i potencjalne problemy elektrostatyczne, skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy.

Kontakt

tel.: +48 (76) 862 30 77

tel. kom.: +48 501 642 025

e-mail: biuro@pneuma.pl