Czy warto dopłacić za tłumik hałasu z zaworem bezpieczeństwa?

Jeśli masz podobne zastosowanie i chciałbyś dowiedzieć się więcej,

zadzwoń 501 642 025 lub napisz biuro@pneuma.pl

W sprężonym powietrzu rolą tłumika jest obniżenie poziomu hałasu wydechu do akceptowalnego poziomu dla środowiska i ludzi. Niezależnie od wymagań dotyczących działania kryterium bezpieczeństwa jest niezbędne, aby uniknąć poważnych obrażeń personelu lub szkód w bezpośrednim otoczeniu.

Rzeczywiście, tłumik podłączony do układu pneumatycznego musi wytrzymać różnicę ciśnienia tak brutalną i nagłą jaka występuje podczas wydmuchu sprężonego powietrza. Gdy tłumik jest dobrej jakości i ma właściwe wymiary, nie ma problemu – przynajmniej w początkowym okresie eksploatacji. Ponieważ z czasem tłumik stopniowo się zapycha,  spadek ciśnienia będzie naturalnie wzrastał.

Oznacza to, że natychmiastowy przepływ powietrza przez tłumik zostanie spowolniony, a ciśnienie wewnątrz obudowy wzrośnie wraz ze wzrostem czasu pracy. Jeśli dział konserwacji nie zwróci na to uwagi i nie wymieni tłumika w odpowiednim czasie, ciśnienie to osiągnie punkt krytyczny, a tłumik pęknie, gwałtownie wystrzeliwując zanieczyszczenia.

W tym miejscu ważny staje się zawór bezpieczeństwa. Zapobiega on pęknięciu tłumika, pozwalając na ucieczkę powietrza, a poprzez wzrost hałasu powietrza wydechowego, dźwiękowo zwraca uwagę użytkownika o konieczności jego wymiany.

Oczywiście to bezpieczeństwo ma swoją cenę, ponieważ tłumiki hałasu z zaworami upustowymi nadmiaru powietrza są nieco droższe. Ale to nic innego jak uniknięcie potencjalnych szkód i obrażeń.


Wszystkie nasze tłumiki Atomuffler seria X, tłumiki do osuszaczy X lub tłumiki do wysokiego ciśnienia P są wyposażone w zawór przeciwwybuchowy.


Pamiętaj, że tłumiki hałasu są bardzo ważnym elementem instalacji pneumatycznej lub próżniowej, zadbaj o dobrą jakość i prawidłowy stan tych elementów.


Jeżeli potrzebujesz pomocy przy doborze odpowiedniego tłumika hałasu do Twojej aplikacji, skontaktuj się z nami telefonicznie +48 76 862 30 77 lub wyślij zapytanie na e-mail biuro@pneuma.pl

Scroll to Top