Dysza toroidalna Exair zastępuje zwykłe dysze blokowe

Dysze toroidalne, które zapewniają strumień powietrza o kącie 360 stopni, są zwykle używane do chłodzenia, osuszania lub odmuchu  drutów, kabli, rur lub profili.

Nasz klient używał dyszy powietrznej blokowego typu aby usunąć wodę z kabla wychodzącego z wytłaczarki. Takie dysze są zbudowane z tworzywa sztucznego, zazwyczaj z dodatkowym wkładem ceramicznym. Każda z części posiada nawiercony otwór w celu dostarczenia powietrza do pojedynczej dyszy. Klient stosował takie dysze blokowe na kilku liniach produkcyjnych. Aby uzyskać wydajność, jaką zapewnia jedna dysza toroidalna „Super” należało zainstalować  aż 5 dysz typu blokowego.

dysze powietrzne blokowedysza toroidalna „Super”

Ponieważ dysza pierścieniowa EXAIR dorównywała wydajnością 5 konkurencyjnym dyszom blokowym zużywała mniej powietrza, była tańsza i emitowała mniej hałasu. Każdy z 11 modeli dyszy toroidalnej Super Air Wipe ma grubość 1,13 cala.  Zakres średnic zaczyna się od 3/8 ” i osiąga aż 11″. Wydajność i siła odmuchu dyszy blokowej może być zmieniana tylko poprzez zmianę ciśnienia powietrza wlotowego. Zastosowanie dyszy toroidalnej Super Air Wipe pozwala na regulację siły odmuchu poprzez dodanie podkładek. W ten sposób siła dyszy może być nawet dwukrotnie większa.

Wiele z dysz blokowych składa się z serii oddzielnych otworów, co niestety nie zapewnia jednolitego, nieprzerwanego strumienia powietrza.  Dysza toroidalna Exair została zaprojektowana w ten sposób, aby zapewniać  nieprzerwany strumień powietrza o kącie 360 stopni. Na zdjeciu poniżej pokazano zasadę działania takiej dyszy.

Sprężone powietrze przepływa przez wlot (1) powietrza do pierścieniowej komory (2). Następnie jest  dławione przez małą szczelinę (3) z dużą prędkością. Ten główny strumień powietrza przylega do profilu Coanda (4), który kieruje się w dół pod kątem powierzchni dyszy powietrznej. Niskie ciśnienie powstaje w środku (5), powodując przepływ dużej objętości otaczającego powietrza do głównego strumienia powietrza. Gdy strumień powietrza opuszcza dyszę, tworzy stożkowy 360 ° pierścień powietrza, który przyczepia się do powierzchni przepływającego przez nią materiału (6), równomiernie otaczając całą powierzchnię strumieniem powietrza o wysokiej prędkości.

Dysze powietrzne typu blokowego są zazwyczaj oferowane w rozmiarach do 7″ , natomiast dysze toroidalne Exair są dostępne w rozmiarach do 11″.

Istnieje także możliwość wykonania dysz o niestandardowych rozmiarach dedykowanych do konkretnych aplikacji.

Jeżeli w Twojej firmie pojawiają się procesy, które wymagają odmuchu 360 stopni skontaktuj się z nami.

Kontakt

tel.: +48 (76) 862 30 77

tel. kom.: +48 501 642 025

e-mail: biuro@pneuma.pl