Eliminator ładunków elektrostatycznych Gen 4 rozwiązuje problem w przemyśle drukarskim

Jeśli masz podobne zastosowanie i chciałbyś dowiedzieć się więcej,

zadzwoń 501 642 025 lub napisz biuro@pneuma.pl

zdj1-748x372-1


Ładunki elektrostatyczne mogą stanowić poważne utrudnienia w zakładach poligraficznych. Ładunki elektrostatyczne mogą przyciągać lub odpychać kropelki tuszu, co może stanowić przyczynę niskiej jakości druku. Arkusze przeznaczone do druku pokryte ładunkami elektrostatycznymi mogą powodować ?przywieranie? zanieczyszczeń takich jak pyłki i kurz. W efekcie dochodzi do opóźnień w produkcji, generowania dużej liczby odpadów i niskiej jakości druku. W tym wpisie przedstawimy szczegóły problemu dotyczącego firmy drukarskiej oraz proste rozwiązanie jakim jest dejonizator ładunków elektrostatycznych Gen4.

W pewnej firmie poligraficznej statyczność powodowała problemy z jakością druku na arkuszach polipropylenowych. Polipropylen jest materiałem nieprzewodzącym, który może generować duże ilości ładunków elektrostatycznych. Ręczna operacja przesuwania i podnoszenia arkuszy powodowała powstawanie ładunków elektrostatycznych.

Otrzymaliśmy zdjęcia, w celu dokładnego zobrazowania procesu. Operator wyjmował z pojemnika arkusz o wymiarach 90 x 150 cm i układał trzy arkusze obok siebie na taśmociągu maszyny drukarskiej. Prawidłowe ustawienie arkuszy wskazywały żółte/ zielone światła laseru. W momencie, gdy światła laseru zmieniły się na zielone operator uruchamiał maszynę. Arkusze trafiały do maszyny drukującej, w której powstawały nowe obrazy.

 

Po zakończeniu drukowania przesuwna platforma powraca do pierwotnej pozycji, w której proces się powtarza. Przy całej obsłudze i przemieszczaniu arkuszy polipropylenowych generowano ładunki elektrostatyczne. Aby poprawić proces drukowania poprzez usunięcie cząsteczek statycznych, musieliśmy znaleźć obszar, w którym nie musielibyśmy się martwić o regenerację statyczną.

zdj2

EXAIR jest wiodącym producentem dejonizatorów. W idealnej sytuacji umieszczamy pręt jonizujący tuż przed procesem drukowania. W tej aplikacji poleciliśmy zainstalowanie pręta jonizującego Gen4 tuż za kontrolnymi światłami laseru. Pozwoliło to usunąć wszelkie zakłócenia statyczne, gdy arkusze przechodziły na platformę przesuwną. Ponieważ arkusze miały szerokość 0,9 metra, należało pokryć rozpiętość całkowitą trzech arkuszy (2,7 metra). EXAIR produkuje i magazynuje pręty do dejonizacji Gen4 o takiej długości.

 

W wyniku zainstalowania pręta jonizującego Gen4 wyeliminowano problem przerw w druku. Ponadto profil pręta jonizującego Gen4 jest bardzo cienki i nie koliduje z systemem podnoszenia arkuszy. Tak więc, gdy szyna próżniowa podnosi arkusze polipropylenowe, pręt jonizujący Gen4  usuwa ładunki elektrostatyczne z powierzchni do zadrukowania.

 

 

zdj3

Zaleciliśmy model 80108 Gen4 Ionizing Bar z zasilaczem nr 7960 Gen4. Model ten emituje jony, które mogą pokryć szerokość 2,73 metra. Zasilacz Gen4, który generuje napięcie 5000 woltów, łączy się z prętem jonizującym Gen4 za pomocą odpornego na zakłócenia elektromagnetyczne kabla. Prąd zmienny, generowany przez zasilacz, pozwala na tworzenie zarówno dodatnich, jak i ujemnych jonów. Zapewnia to neutralizację wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń statycznych.

Pręt jonizujący można umieścić w odległości od 13 mm do 51 mm od powierzchni arkusza, aby zoptymalizować szybkość dejonizacji. Po zamontowaniu i rozpoczęciu korzystania z pręta jonizującego, ładunki elektrostatyczne zostały szybko usunięte, a problemy z drukowaniem zostały wyeliminowane. Dzięki szybkiej i prostej konfiguracji pręta jonizującego Gen4 udało się poprawić jakość druku i przyspieszyć produkcję.

Jeśli posiadają Państwo problemy z zanieczyszczeniami statycznymi podczas  procesu drukowania, zapraszamy do kontaktu. Chętnie dobierzemy odpowiednie rozwiązanie do Państwa potrzeb.

Scroll to Top