Jak wybrać odpowiednie złącze do instalacji sprężonego powietrza

Jeśli masz podobne zastosowanie i chciałbyś dowiedzieć się więcej,

zadzwoń 501 642 025 lub napisz biuro@pneuma.pl

Najczęstszym błędem popełnianym podczas montażu produktów do odmuchu sprężonego powietrza jest stosowanie nieodpowiednich złączy. Aby zapewnić najlepszą wydajność produktów EXAIR, przepływ sprężonego powietrza musi być dostarczany przy optymalnym ciśnieniu. Wpływ na wydajność ma średnica wewnętrzna rurociągu, gładkość wnętrza rury, typ złącza, natężenie przepływu powietrza oraz ciśnienie wyjściowe sprężarki powietrza.

W przypadku zastosowań produkcyjnych ważne jest uwzględnienie zarówno ciśnienia, jak i przepływu powietrza wytwarzanego przez sprężarkę zasilającą wszystkie narzędzia. Istnieje ryzyko, że kompresor wytwarza wystarczające ciśnienie zasilania dla produktu EXAIR, a jednocześnie nie ma odpowiedniego przepływu powietrza, aby móc zasilać produkt przez bardzo długi czas.

Optymalne ciśnienie powietrza dla większości produktów EXAIR wynosi 5,5 bar, z wyjątkiem produktów opartych na rurkach Vortex, które mają ciśnienie znamionowe 6,9 bar. Praca produktów EXAIR przy ciśnieniu powietrza niższym niż 5,5 bar może prowadzić do obniżenia wydajności, ale zachęcamy do pracy z każdym produktem do przedmuchiwania przy jak najniższym ciśnieniu, aby osiągnąć pożądany rezultat. Prosty regulator ciśnienia może obniżyć ciśnienie i zaoszczędzić energię. Przy ciśnieniu ustawionym w pobliżu poziomu 6,9 bar, obniżenie ciśnienia powietrza o 0,14 bar pozwoli zaoszczędzić 1% energii zużywanej przez sprężarkę powietrza. Praca dyszy przy ciśnieniu większym niż 5,5 bar może dać nieco większą wydajność, ale będzie wymagać więcej energii, aby uzyskać tylko niewielki zysk.

Porównanie złączy przeznaczonych do instalacji sprężonego powietrza

Należy upewnić się, że złącza i armatura nie ograniczają w żaden sposób przepływu sprężonego powietrza. Szczególnie problematyczne w tym zakresie mogą być szybkozłącza. Ze względu na swoją konstrukcję, szybkozłącza, które mają taki sam rozmiar jak przychodząca rura lub wąż, mogą mieć w rzeczywistości znacznie mniejszą średnicę wewnętrzną niż dana rura lub wąż. Powoduje to znaczne ograniczenie ilości powietrza dostarczanego do narzędzia, pozbawiając je przepływu powietrza niezbędnego do uzyskania najlepszej wydajności. W niektórych przypadkach, jeżeli złącze jest zbyt małe, narzędzie może w ogóle nie działać.

Produkty EXAIR zostały zaprojektowane tak, aby poprawić ogólną wydajność pracy. Jeśli potrzebujesz pomocy i masz pytania, skontaktuj się z nami telefonicznie: +48 (76) 862 30 77, poprzez chat na stronie bądź mailowo na adres: biuro@pneuma.pl.

Scroll to Top