Nóż powietrzny Exair vs produkty zasilane dmuchawą

Jeśli masz podobne zastosowanie i chciałbyś dowiedzieć się więcej,

zadzwoń 501 642 025 lub napisz biuro@pneuma.pl

Dziś przedstawimy Ci porównanie noża powietrznego “Super” marki Exair, znajdującego się w naszej ofercie oraz  oraz rozwiązania napędzanego dmuchawą.
W wielu przypadkach nawet najlepsze systemy z wykorzystaniem dmuchawy posiadają słabe strony, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze sposobu odmuchu, suszenia, studzenia itp.
Poniżej wyróżniliśmy pięć podstawowych kryteriów porównawczych:
1.Konserwacja:
System dmuchawy – wymagana jest konserwacja zapobiegawcza. Filtry dmuchawy muszą być regularnie wymieniane, a elementy mechaniczne i elektryczne potrzebują regularnej kontroli. Takie działania skutkują przestojami w systemie pracy. Ponadto silniki dmuchaw są urządzeniami mechanicznymi, co oznacza, że łożyska będą się zużywać, a silnik może ulec awarii. W przypadku pojawienia się usterki mechanicznej przestój w pracy może być mierzony w dniach. Przegląd systemu wykorzystującego dmuchawę powinien być wykonywany kwartalnie, co powoduje zwiększone koszty eksploatacji.
Nóż powietrzny „Super” – nie posiada ruchomych części, które mogłyby ulec zużyciu. Jedyną konserwacją jest wymiana filtra raz w roku. Ogromną zaletą jest brak ryzyka awarii.
2. Koszt:
System dmuchawy – zakup całego systemu jest bardzo kosztowny, może być mierzony w tysiącach dolarów. Klient nie tylko musi zapłacić za “nóż” i związane       z nim kanały, ale jest zobowiązany również uwzględnić koszt źródła zasilania (dmuchawę i system VFD).   Cenna powierzchnia,  jaka będzie potrzebna do instalacji jest dodatkowym minusem. W większości przypadków, aby zmniejszyć głośny poziom hałasu dmuchawy, należy zakupić lub zbudować kosztowną konstrukcję tłumiącą.
Nóż powietrzny „Super” – wymaga jedynie czystego, suchego źródła sprężonego powietrza za pomocą prostych połączeń pneumatycznych. (Filtr i regulator sprężonego powietrza to elementy, które znajdują się w większości zakładów przemysłowych). Nie jest konieczne dodatkowe uwzględnienie zestawu do tłumienia dźwięku. Mniej potrzebnego sprzętu = mniejszy całkowity koszt instalacji noża powietrznego „Super”.
3. Hałas:
System dmuchawy – dzięki silnikowi dmuchawy i turbulentnemu przepływowi powietrza system generuje dużo hałasu. Poziom dźwięku jet równy blisko 93 dBA, co wymagałoby stosowania środków ochrony słuchu przez operatorów sąsiadujących maszyn.
Nóż powietrzny “Super” – takie rozwiązanie jest bardzo ciche. Przy ciśnieniu 7 barów poziom dźwięku wynosi tylko 72 dBA. W przypadku zastosowania noży powietrznych występuje brak dodatkowych kosztów lub procedur związanych z  ochroną słuchu i dokuczliwym hałasem.
4. Rozmiar:
System dmuchawy – urządzenia podłączone do dmuchawy zajmują dużo miejsca na podłodze. Kanały o średnicy 75-100 mm muszą być poprowadzone do zasilanego przyrządu.  Może to utrudnić zoptymalizowanie wykorzystania przestrzeni.
Nóż powietrzny „Super” – dzięki kompaktowej konstrukcji mieści dużą siłę przy niewielkim wykorzystaniu przestrzeni. Specjalne noże powietrzne mogą mieć średnicę do 50 mm. Wymaga tylko połączeń ? ” NPT w celu doprowadzenia sprężonego powietrza do noża.
5. Instalacja:
System dmuchawy – wymaga doprowadzenia przewodów elektrycznych, sterowania i kanałów. Istnieje konieczność  wywiercenia otworów w podłodze, aby utrzymać dmuchawę na swoim miejscu. Nie wykluczona pozostaje konieczność budowy komory wygłuszającej.  Może to potrwać kilka dni przestojów w produkcji. Czas to pieniądz.
Nóż powietrzny “Super” – charakteryzuje się łatwym montażem. Może być zasilany za pomocą plastikowej rurki lub gumowego węża ze źródła sprężonego powietrza. W przypadku zastosowania uniwersalnego zestawu montażowego instalacja wymaga tylko 13mm otworu do mocowania. Nawet jeśli montaż wiąże się z zastosowaniem wspornika pasującego do układu, czas instalacji jest podawany w godzinach, a nie w dniach.
Mamy nadzieję, że udało nam się w jakimś stopniu pomóc Ci w podjęciu decyzji odnośnie wyboru systemu przeznaczonego do odmuchu sprężonym powietrzem.
W przypadku dodatkowych pytań i wątpliwości, dotyczących systemów noży powietrznych zapraszamy do kontaktu.
Scroll to Top