Nóż powietrzny Exair vs produkty zasilane dmuchawą

Dziś przedstawimy Ci porównanie noża powietrznego „Super” marki Exair, znajdującego się w naszej ofercie oraz  oraz rozwiązania napędzanego dmuchawą.

W  wielu przypadkach nawet najlepsze systemy z wykorzystaniem dmuchawy posiadają słabe strony, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze sposobu odmuchu, suszenia, studzenia itp.

Poniżej wyróżniliśmy pięć podstawowych kryteriów porównawczych:

1.Konserwacja:

System dmuchawy – wymagana jest konserwacja zapobiegawcza. Filtry dmuchawy muszą być regularnie wymieniane, a elementy mechaniczne i elektryczne potrzebują regularnej kontroli. Takie działania skutkują przestojami w systemie pracy. Ponadto silniki dmuchaw są urządzeniami mechanicznymi, co oznacza, że łożyska będą się zużywać, a silnik może ulec awarii. W przypadku pojawienia się usterki mechanicznej przestój w pracy może być mierzony w dniach. Przegląd systemu wykorzystującego dmuchawę powinien być wykonywany kwartalnie, co powoduje zwiększone koszty eksploatacji.

Nóż powietrzny „Super”– nie posiada ruchomych części, które mogłyby ulec zużyciu. Jedyną konserwacją jest wymiana filtra raz w roku. Ogromną zaletą jest       brak ryzyka awarii.

2. Koszt:

System dmuchawy– zakup całego systemu jest bardzo kosztowny, może być mierzony w tysiącach dolarów. Klient nie tylko musi zapłacić za „nóż” i związane       z nim kanały, ale jest zobowiązany również uwzględnić koszt źródła zasilania (dmuchawę i system VFD).   Cenna powierzchnia,  jaka będzie potrzebna do instalacji jest dodatkowym minusem. W większości przypadków, aby zmniejszyć głośny poziom hałasu dmuchawy, należy zakupić lub zbudować kosztowną konstrukcję tłumiącą.

Nóż powietrzny „Super”– wymaga jedynie czystego, suchego źródła sprężonego powietrza za pomocą prostych połączeń pneumatycznych. (Filtr i regulator          sprężonego powietrza to elementy, które znajdują się  w większości zakładów przemysłowych). Nie jest konieczne dodatkowe uwzględnienie zestawu                      do tłumienia dźwięku. Mniej potrzebnego sprzętu = mniejszy całkowity koszt instalacji noża powietrznego „Super”.

3. Hałas:

System dmuchawy– dzięki silnikowi dmuchawy i turbulentnemu przepływowi powietrza system generuje dużo hałasu. Poziom dźwięku jet równy blisko 93 dBA, co wymagałoby stosowania środków ochrony słuchu przez operatorów sąsiadujących maszyn.

Nóż powietrzny „Super”– takie rozwiązanie jest bardzo ciche. Przy ciśnieniu 7 barów poziom dźwięku wynosi tylko 72 dBA. W przypadku zastosowania noży powietrznych występuje brak dodatkowych kosztów lub procedur związanych z  ochroną słuchu i dokuczliwym hałasem.

4. Rozmiar:

System dmuchawy – urządzenia podłączone do dmuchawy zajmują dużo miejsca na podłodze. Kanały o średnicy 75-100 mm muszą być poprowadzone do zasilanego przyrządu.  Może to utrudnić zoptymalizowanie wykorzystania przestrzeni.

Nóż powietrzny „Super”– dzięki kompaktowej konstrukcji mieści dużą siłę przy niewielkim wykorzystaniu przestrzeni. Specjalne noże powietrzne mogą mieć średnicę do 50 mm. Wymaga tylko połączeń ? ” NPT w celu doprowadzenia sprężonego powietrza do noża.

5. Instalacja:

System dmuchawy -wymaga doprowadzenia przewodów elektrycznych, sterowania i kanałów. Istnieje konieczność  wywiercenia otworów w podłodze, aby utrzymać dmuchawę na swoim miejscu. Nie wykluczona pozostaje konieczność budowy komory wygłuszającej.  Może to potrwać kilka dni przestojów w produkcji. Czas to pieniądz.

Nóż powietrzny „Super”– charakteryzuje się łatwym montażem. Może być zasilany za pomocą plastikowej rurki lub gumowego węża ze źródła sprężonego powietrza. W przypadku zastosowania uniwersalnego zestawu montażowego instalacja wymaga tylko 13mm otworu do mocowania. Nawet jeśli montaż wiąże się z zastosowaniem wspornika pasującego do układu, czas instalacji jest podawany w godzinach, a nie w dniach.

 

Mamy nadzieję, że udało nam się w jakimś stopniu pomóc Ci w podjęciu decyzji odnośnie wyboru systemu przeznaczonego do odmuchu sprężonym powietrzem.

W przypadku dodatkowych pytań i wątpliwości, dotyczących systemów noży powietrznych zapraszamy do kontaktu.

 

 

 

 

Kontakt

tel.: +48 (76) 862 30 77

tel. kom.: +48 501 642 025

e-mail: biuro@pneuma.pl