Nóż powietrzny jonizujący zapobiega zacinaniu się etykiet na linii butelkowania

O tej porze roku zgłasza się do nas wielu klientów, którzy mają problemy z elektrycznością statyczną w swoich procesach. Być może znasz dość nieprzyjemne uczucie ? tzw. ?szok?, jakiego doznajesz po przejściu po dywanie i dotknięciu klamki. Ten ?szok? elektryczności jest wynikiem szybko poruszających się elektronów przeskakujących z twojego ciała na klamkę lub odwrotnie. Gdy Twoje stopy przesuwają się po powierzchni dywanu, Twoje ciało zyskuje lub traci elektrony. Dotknięcie przewodzącej powierzchni powoduje, że elektrony przeskakują z jednego miejsca na drugie.

 

Nóż powietrzny jonizujący „Super Gen4”

 

Łatwo zauważyć, że zdarza się to znacznie częściej w chłodniejszych miesiącach zimowych. Powodem, dla którego w zimie częściej doświadczamy szoku elektrostatycznego, jest wilgotność względna. W niższych temperaturach powietrze nie zatrzymuje tak dużo wilgoci, jak wtedy, gdy jest ciepłe. Nawet jeśli ogrzewasz pomieszczenie do podobnej temperatury, to powietrze które jest wciągane do pomieszczenia i ogrzewane, nadal jest suchym, zimnym powietrzem zawierającym mniej wilgoci.

Ilość wilgoci w powietrzu wyrażona jest jako wilgotność względna. Ta wartość jest wyrażona jako procent pary wodnej w powietrzu w porównaniu do tego, ile mogłaby utrzymać w tej temperaturze. W warunkach niższej wilgotności względnej znacznie łatwiej powstają ładunki statyczne. Gdy wilgotność względna jest wysoka, w powietrzu występuje większe stężenie cząsteczek wody. Te cząsteczki wody ?powlekają? powierzchnię materiału, umożliwiając swobodny ruch elektronów i tworzenie warstwy na materiale. Ta warstwa cząsteczek wody działa jak smar, zmniejszając siły, które powodują powstawanie ładunków elektrostatycznych. Istnieje wiele aplikacji, w których ładunki statyczne mogą stanowić problem dopiero po zmianie klimatu.

Niedawno pracowaliśmy z klientem, który miał problemy z ładunkami elektrostatycznymi w jednym z procesów etykietowania. Latem nie mieli żadnych problemów, ponieważ wilgotność szczątkowa w powietrzu utrzymywała się na stałym poziomie. Jednak wraz ze spadkiem temperatury i wilgotności, na ich etykietach gromadziły się ładunki elektrostatyczne, co powodowało okresowe zacinanie się automatycznej etykieciarki.

Maszyna zacinała się praktycznie 1x na godzinę i pracowała dwie zmiany dziennie. W rezultacie tracili ponad 2,5 godziny czasu produkcji dziennie na samo naprawianie drukarki etykiet.

 

Zacinanie etykiet można wyeliminować poprzez dejonizatory EXAIR

 

Rozwiązanie było proste. Dwa noże powietrzne ?Super Gen4? Model 112006 zostały zainstalowane tuż przed zetknięciem się etykiety z butelką: jeden nad górną powierzchnią etykiety, a drugi na spodzie. Jony neutralizujące ładunki elektrostatyczne były w stanie dotrzeć zarówno na butelkę, jak i etykietę, zapewniając że obie powierzchnie nie posiadają już żadnych resztkowych ładunków, i natychmiast wyeliminowano problem z zacinaniem się etykiet. To wyeliminowało konieczność marnowania cennego czasu produkcyjnego na naprawianie problemu i pozwoliło im pracować bez przerw.

Jest to powszechna sytuacja, którą obserwujemy w wielu różnych branżach. Problem z ładunkami statycznymi znika w cieplejszych miesiącach letnich i powraca każdej zimy, gdy wilgotność spada. Nie pozwól, aby nadmiar ładunków elektrostatycznych nadal powodował problemy w Twoich procesach. Zadzwoń do nas już dziś, mamy szeroką ofertę dejonizatorów w magazynie. Chętnie dobierzemy odpowiednie urządzenie do Twoich potrzeb.

Kontakt

tel.: +48 (76) 862 30 77

tel. kom.: +48 501 642 025

e-mail: biuro@pneuma.pl