Ochrona obiektywu kamery z wykorzystaniem dyszy Super Air Wipe

Jeśli masz podobne zastosowanie i chciałbyś dowiedzieć się więcej,

zadzwoń 501 642 025 lub napisz biuro@pneuma.pl

Dysza pierścieniowa "SUPER"

Firma z branży naftowej i gazowej używała kamery do obserwacji platformy wiertniczej.  W trakcie pracy woda i błoto mogły spływać w kierunku obiektywu kamery i powodować powstawanie plam.  Operator musiałby opuścić swoje stanowisko, aby wyczyścić obiektyw.  Poszukiwano więc sposobu na odsunięcie wody i błota od obiektywu, ale musiał on być przezroczysty.  Ponieważ powietrze jest przezroczyste, postanowili przetestować rozwiązanie firmy EXAIR.

 

Jako bariery powietrznej klienci używali noży ?Super Air Knives? do oddzielania materiałów/ciepła/gazów z różnych obszarów w podobnych zastosowaniach. Jednak w przypadku tego klienta interesowała go dysza toroidalna ?Super Air Wipe?. Dobierając urządzenie należało uwzględnić prędkość błota i wody przy doborze odpowiedniej dyszy, która chroniłaby obiektyw kamery przed zabrudzeniem.

 

W firmie PNEUMA pomagamy klientom w doborze odpowiedniego rozwiązania problemu.  Jeśli mamy takie możliwości, możemy skonfigurować “makietę” systemu do testowania i weryfikacji oraz nagrać krótki film wideo, aby przedstawić klientowi informacje.  Może to obejmować testowanie transportu, porównywanie produktów, czyszczenie, chłodzenie oraz, tak jak w przypadku powyższego klienta, testowanie bariery powietrznej.

 

Początkowo do czyszczenia szkła używano wycieraczki.  Jak w przypadku każdej wycieraczki, materiał może się pod nią zaklinować i powodować powstawanie smug, a także zarysować szklaną soczewkę.  Aby nie wymieniać pióra wycieraczki, a w niektórych przypadkach szklanej soczewki, poszukiwano bezdotykowego sposobu ochrony obiektywu aparatu przed wodą, piaskiem i błotem.  Ponieważ trudno było im określić prędkość materiału, który zmierzał w kierunku aparatu, poprosili aby do testu użyć wody.  Uznali, że przy zastosowaniu węża wodnego o średnicy 6 mm można uzyskać dobrą prędkość przy ciśnieniu 1,4 bara i przepływie 113,6 LPH.  Dałoby to prędkość 15 km/h.  Ponieważ średnica obiektywu wynosiła 51 mm, polecone zostało zastosowanie modelu 2403SS, 3″ (76 mm) ?Super Air Wipe? ze stali nierdzewnej.

 

Aby nieco szerzej omówić działanie dyszy toroidalnej ?Super?, należy zaznaczyć, że jest ona zaprojektowana do wydmuchiwania sprężonego powietrza w strumieniu o kącie 360 stopni.  Ten strumień powietrza jest skierowany pod kątem 30 stopni w kierunku środka, aby wydmuchiwać zanieczyszczenia z powrotem z dala od obiektywu aparatu, podobnie jak w przypadku stożka.  Efekt Coandy maksymalizuje wciąganie powietrza z otoczenia do sprężonego powietrza.  Dzięki temu urządzenie jest bardzo wydajne i ma bardzo dużą moc.  Model 2403SS ma średnicę wewnętrzną 3″ (76 mm), co zapewniło wystarczającą odległość od obiektywu aparatu.  Urządzenie jest wykonane ze stali nierdzewnej 303 zapewniającej odporność na korozję i wyposażone w wąż w oplocie ze stali nierdzewnej łączący obie połówki.  Konstrukcja tej dyszy jest bardzo wytrzymała i nadaje się do użytku na zewnątrz.

 

W firmie PNEUMA podejmujemy dodatkowe kroki, aby pomóc naszym klientom.  Jeśli masz aplikację pneumatyczną, która wymaga dodatkowej obsługi, możesz wypełnić formularz kontaktowy lub skontaktować się z inżynierem aplikacji produktu.  Chętnie pomożemy, z pewnością uda nam się znaleźć jakieś rozwiązanie.

Scroll to Top