Problemy z ładunkami elektrostatycznymi na linii produkcyjnej

Jeśli masz podobne zastosowanie i chciałbyś dowiedzieć się więcej,

zadzwoń 501 642 025 lub napisz biuro@pneuma.pl

Prawie każdy produkt klasy konsumenckiej jest dostarczany w opakowaniu, więc można śmiało powiedzieć, że większość procesów produkcyjnych kończy się ostatecznym pakowaniem produktu końcowego. Jednym z najczęstszych problemów związanych z formowaniem, napełnianiem, zamykaniem i innymi ogólnymi systemami pakowania są ładunki elektrostatyczne. To siła, której nie widzimy, ale znamy i czujemy jej skutki. Jak więc można rozwiązać problemy z nią związane? Z pomocą przychodzą eliminatory ładunków elektrostatycznych EXAIR! Posiadając w ofercie wiele różnych konfiguracji, nasz inżynier aplikacji pomoże wybrać odpowiednią do konkretnego procesu, eliminując elektrostatyczność, która powoduje problemy na linii produkcyjnej.

Spójrzmy więc na kilka najpopularniejszych zastosowań:

Dejonizacja owijek na butelki

Wiele obecnych na rynku butelek z napojami ma teraz termokurczliwą owijkę, która zabezpiecza zakrętkę i utrzymuje ją w czystości. Zazwyczaj płaski arkusz termokurczliwego tworzywa sztucznego jest przepuszczany przez blok formujący w celu połączenia końców i utworzenia tulei. Następnie są nakładane i formowane termicznie wokół butelki. W tym procesie występuje wiele czynników, które mogą doprowadzić do naelektryzowania powierzchni. Nasz klient użył jonizującej dyszy toroidalnej Super Ion Air Wipe, aby usunąć ładunki elektrostatyczne przed formowaniem owijki.

Usuwanie ładunków elektrostatycznych w procesie napełniania fiolek

Napełnianie pojemnika produktem to jedna z najczęstszych sytuacji związanych z pakowaniem. Dlaczego? Ponieważ jest wiele różnych operacji, które wchodzą w jego skład. Najpierw należy uformować opakowanie, potem je wyczyścić, następnie przenieść, napełnić, uszczelnić, a w końcu wyczyścić przed pakowaniem zbiorczym. Jak łatwo się domyślić, każdy z tych procesów może powodować problemy z elektrostatyką.

Poniżej znajduje się zdjęcie linii do napełniania fiolek szczepionką, które wcześniej należy wyczyścić. Ładunki elektrostatyczne mogą powodować osadzanie się brudu i kurzu wewnątrz fiolki. Jest to powszechne zastosowanie noża powietrznego GEN4 Super Ion, który może wyeliminować ładunki elektrostatyczne, a następnie usunąć kurz i brudu za pomocą funkcji odmuchu. Podobnie jak na linii rozlewniczej z butelkami, fiolki zabezpieczone są cienką owijką. W opisywanym przykładzie, jeden produkt pomaga rozwiązać dwa problemy związane z elektrostatyką.

Obecnie za oknem panują niskie temperatury, w związku z czym, spada również wilgotność powietrza. Suche powietrze powoduje wzrost problemów z elektryzowaniem powierzchni. Zachęcamy do zapoznania się z pełną linią produktów EXAIR do eliminacji ładunków elektrostatycznych, które znajdują się w naszej ofercie!

Scroll to Top