Produkcja foliowych arkuszy : nóż powietrzny EXAIR vs. nóż zasilany dmuchawą

Firma zajmująca się wyrobami z plastiku produkowała wiele rodzajów folii i arkuszy. Pracownicy mieli problemy z jednym konkretnym rodzajem folii, folią OPS (polistyrenową) o grubości 300 micr. i szerokości 762 mm. Podczas procesu wytłaczania arkuszy materiału, przesuwał się on po bębnie walcowanym na zimno (zdjęcie referencyjne poniżej). Bęben to duży cylinder, przez który przepływa schłodzona woda. W celu utrzymania arkusza na powierzchni bębna, zastosowano system noża powietrznego z dmuchawą. Z wykorzystaniem takiego rozwiązania arkusze miały różną grubość oraz posiadały marszczenia. Klient poprosił o porównanie noży powietrznych EXAIR z naszej oferty w stosunku do urządzenia, które obecnie posiadał. Z przyjemnością porównaliśmy zestaw noża powietrznego ?Super? EXAIR nr 110230 z systemem noży powietrznych zasilanych dmuchawą.

 

 

 1. Marszczenia na powierzchni arkusza folii:
 • System dmuchawy – Gorące powietrze jest wytwarzane przez system noża powietrznego. Gdy gorące powietrze uderza w chłodną powierzchnię powoduje to nierównomierne utwardzenie materiału, w efekcie powstają marszczenia na folii.
 • Nóż powietrzny ?Super? Exair – ma współczynnik wzmocnienia 40: 1. Oznacza to, że na wylocie z noża powietrznego otrzymujemy 40 razy więcej powietrza niż do niego dostarczyliśmy poprzez zaciągnie powietrza z otoczenia. Ponieważ powietrze otoczenia jest znacznie chłodniejsze niż gorące powietrze z układu dmuchawy nie zachodzi zjawisko szoku termicznego w materiale arkusza, a utwardzanie jest jednolite i szybsze.
 1. Równomierna siła odmuchu na całej powierzchni arkusza:
 • System dmuchawy – konstrukcja urządzenia stanowiła jedną 4-calową (102 mm) rurę prowadzącą z boku noża dmuchawy. Gdy prędkość powietrza uderzała w przeciwną stronę powstawał turbulentny przepływ powietrza. Ponadto na wejściu występowało niewielkie podciśnienie spowodowane prędkością powietrza wlotowego. Ten chaotyczny, burzliwy przepływ spowodował nierówną siłę odmuchu na powierzchni folii.
 • Nóż powietrzny ?Super? Exair ? przepływ powietrza jest laminarny. Oznacza to, że siła i prędkość są stałe na całej długości. Dzięki tej równej sile odmuchu folia może być równomiernie i bezpiecznie utrzymywana na bębnie. Za pomocą filtra, zestawu podkładek i regulatora siłę odmuchu można w łatwy sposób dostosować do wymagań.
 1. Wymagania serwisowe:
 • System dmuchawy – konserwacja zapobiegawcza jest wymagana. Filtry dmuchawy należy regularnie wymieniać, a elementy mechaniczne i elektryczne sprawdzać. Wymaga to przestoju systemu. Oprócz tego silniki dmuchaw są urządzeniami mechanicznymi. Łożyska zużywają się, a silniki ulegają awarii. Jeśli wystąpi awaria mechaniczna, przestój może trwać kilka dni. Urządzenia te należy serwisować co kwartał, fakt ten zwiększa koszt eksploatacji.
 • Nóż powietrzny ?Super? Exair – brak ruchomych części. Jedyną częścią wymagającą wymiany raz w roku jest element filtracyjny filtra sprężonego powietrza. Nie występuje ryzyko poważnej awarii i związanych z nią długich przestojów.
 1. Poziom hałasu:
 • Układ dmuchawy ? za sprawą silnika dmuchawy i turbulentnego przepływu powietrza system wytwarza dużo hałasu. Poziom hałasu wynosi 93 dBA. W ziązku z tym wymagane są środków ochrony indywidualnej dla operatorów.
 • Nóż powietrzny ?Super? Exair – te urządzenia są bardzo ciche. Przy ciśnieniu 6,9 bar poziom dźwięku wynosi 72 dBA. Dzięki temu nie są wymagane dodatkowe środki ochrony słuchu dla pracowników.
 1. Kompaktowa budowa:
 • System dmuchawy – jest duży i zajmuje dużo miejsca na podłodze. Kanał 4 ?(102 mm) należy poprowadzić do noża powietrznego (zdjęcie referencyjne poniżej). W przypadku przepływu turbulentnego, nóż dmuchawy należy zamontować blisko powierzchni folii. Dlatego może to utrudnić optymalizację miejsca.
 • Nóż powietrzny ?Super? Exair – Model 110230 ?Super Air Knife? ma wymiary 44 X 38 X 762 mm oraz zasilany jest dwoma przewodami sprężonego powietrza ??. Siła odmuchu jest taka sama w odległości od 76 mm 305 mm od powierzchni; umożliwia to dużą elastyczność umieszczania produktu.

Jeśli chodzi o noże powietrzne EXAIR mają one wiele zalet w porównaniu z nożami powietrznymi zasilanymi dmuchawą. Klient był zadowolony, że usunął duży system dmuchawy i zastąpili go prostym nożem powietrznym EXAIR. Jeśli chcesz omówić szczegóły zastosowania noża powietrznego EXAIR skontaktuj się z nami.

Kontakt

tel.: +48 (76) 862 30 77

tel. kom.: +48 501 642 025

e-mail: biuro@pneuma.pl