Szukasz oszczędności? Wyeliminuj wycieki!

Podczas jednego z wyjazdów serwisowych jeden z naszych klientów borykał się z niższym przepływem na liniach dystrybucji sprężonego powietrza w stosunku do ustawionej wydajności sprężarki. Na serwis zabraliśmy więc ze sobą ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności EXAIR, aby znaleźć przyczynę tego problemu. Wycieki sprężonego powietrza są bardzo kosztownym problemem, dlatego zależało nam, aby jak najszybciej wyeliminować wszelkie nieszczelności.

Sprawdziliśmy więc krok po kroku cały system dystrybucji sprężonego powietrza ? okazało się, że część ręcznie dokręcanych śrubunków była poluzowana i generowała dość spore wycieki. Sprawnie dotarliśmy również w miejsca trudno dostępne ? pod zbiornik sprężonego powietrza, gdzie zlokalizowaliśmy największą nieszczelność.

 

Detekcja nieszczelności w systemie dystrybucji sprężonego powietrza
Detekcja nieszczelności w systemie dystrybucji sprężonego powietrza

 

Czy udałoby się zlokalizować te same wycieki korzystając z innych metod detekcji? W zakładzie, w którym występują wysokie poziomy hałasu, trudno jest zlokalizować nieszczelności wyłącznie na słuch. Powietrze uciekające z małego otworu ma właściwości ultradźwiękowe. Dzięki temu, że wykrywacz można ustawić na odfiltrowanie hałasu tła za pomocą trzech ustawień czułości X1, X10 i X100, zlokalizowałem nieszczelność w rurociągu na zewnątrz podczas wiatru.

Instalacje, które nie są konserwowane mogą powodować straty do 30% wydajności sprężarki poprzez nieszczelności, o których nie mamy pojęcia. Największy problem pojawia się wówczas, gdy sprężarka pracuje z maksymalną wydajnością, a w punktach odbiorczych (urządzeniach) brakuje sprężonego powietrza w odpowiedniej ilości.

Warto w ramach przeprowadzania czynności serwisowych bądź przeglądów dokonać również audytu polegającego na wykrywaniu wszelkich nieszczelności – nie tylko sprężonego powietrza, ale również zlokalizowaniu wycieków w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych, w systemach grzewczych, a nawet analizy łożysk,  układów hamulcowych czy uszczelki silnika. Zdecydowanie jest to obowiązkowe wyposażenie działu utrzymania ruchu oraz technika obiektu.

Sprawdź także, w jaki sposób możesz zoptymalizować koszty systemu dystrybucji sprężonego powietrza.

Czy wiesz, że sam możesz przeprowadzić audyt swojej instalacji?  Detektory wycieków EXAIR mamy dostępne z magazynu w ciągu 24 godzin. Dodatkowo wprowadziliśmy możliwość wynajmu ultradźwiękowego wykrywacza nieszczelności. Zapraszamy do kontaktu z naszym inżynierem aplikacji produktów EXAIR.

Kontakt

tel.: +48 (76) 862 30 77

tel. kom.: +48 501 642 025

e-mail: biuro@pneuma.pl