Zła jakość nadruku a ładunki elektrostatyczne

Jeśli masz podobne zastosowanie i chciałbyś dowiedzieć się więcej,

zadzwoń 501 642 025 lub napisz biuro@pneuma.pl

Jednym z największych problemów jesienią i zimą są ładunki elektrostatyczne. W ostatnim czasie zgłosił się do nas przedstawiciel handlowy, który odpowiadał za sprzedaż i serwis przemysłowych drukarek atramentowych. Zaczął otrzymywać więcej skarg dotyczących jakości druku, szczególnie od klientów wykonujących nadruk na plastikowych butelkach. Ten klient drukował kod daty na zewnętrznej stronie butelki napoju gazowanego przed pakowaniem. Zauważono, że nadruk na odwrocie jest niewyraźny i może zostać odrzucony przez dystrybutora. Skupiliśmy się na tym, w jaki sposób ładunki elektrostatyczne mogą powodować takie problemy z drukarkami.

Odbyliśmy dyskusję na temat rozwiązania powyższego problemu, ponieważ w ofercie posiadamy produkty EXAIR, który jest liderem rynku w dziedzinie dejonizatorów. Jakość wydruku opiera się na liczbie punktów na cal (DPI). W przypadku bardzo drobnych punktów ładunki statyczne mogą wpływać na obszar lądowania małych kropelek. W powyższym zastosowaniu plastikowe butelki generowały ładunek statyczny w wyniku zderzenia i pocierania o siebie. Napięcie statyczne jest generowane w postaci ładunków dodatnich lub ujemnych. Im silniejszy ładunek, tym większa siła. Do pomiaru ładunków statycznych oferujemy miernik statyczny umożliwiający ilościowy pomiar napięcia powierzchni statycznej.

Wraz ze spadkiem wilgotności znajdującej się w powietrzu, ładunki statyczne mogą gromadzić się łatwiej i na znacznie wyższym poziomie. Materiał wykonania jest drugim warunkiem generowania ładunku statycznego. Rodzaj materiału nieprzewodzącego określi, jak łatwo będzie przepuszczał elektrony. Powyższe butelki po napojach są wykonane z politereftalanu etylenu lub PET. Materiał ten ma umiarkowaną zdolność do generowania elektryczności statycznej. Ale ładunek elektrostatyczny zgromadzony na powierzchni wystarczył, aby wpłynąć na jakość druku.

 

Ze względu na charakter procesu dejonizacji zawsze chcemy celować jonami w naelektryzowany obszar. W tym przypadku było to tuż przed drukarką atramentową. Poleciliśmy zastosowanie listwy jonizującej model 8003 Gen4 z zasilaczem model 7960 Gen4. Eliminatory ładunków elektrostatycznych EXAIR są w stanie wytwarzać zarówno jony dodatnie, jak i ujemne, aby zneutralizować każdy rodzaj ładunków elektrostatycznych. Udało się zamontować listwę antystatyczną Gen4 obok butelki w pobliżu obszaru drukowania. Po zainstalowaniu dejonizatora zakłócenia elektrostatyczne zostały usunięte, a wydruk kodu daty był wyraźny. Ładunki elektrostatyczne są uciążliwe, dlatego oferujemy dziewięć różnych typów eliminatorów ładunków elektrostatycznych od EXAIR, przeznaczonych do stosowania w obszarach przemysłowych, laboratoriach i pomieszczeniach czystych. Jeśli doświadczasz problemów statycznych, możesz skontaktować się z nami i porozmawiać z jednym z inżynierów ds. aplikacji produktu. Chętnie pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie Twoich problemów elektrostatycznych.

Scroll to Top