Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności

Jeśli masz podobne zastosowanie i chciałbyś dowiedzieć się więcej,

zadzwoń 501 642 025 lub napisz biuro@pneuma.pl

Z uwagi na malejące marże oraz rosnące koszty produkcji, przedsiębiorstwa i fabryki poszukują różnych możliwości, aby zoptymalizować koszty. Obecnie duży nacisk kładzie się na system sprężonego powietrza. Producenci coraz częściej uświadamiają sobie, że wytwarzanie sprężonego powietrza wymaga dużej ilości energii elektrycznej. Z tego powodu w naszej ofercie posiadamy produkty do optymalizacji zużycia sprężonego powietrza w celu uzyskania najlepszej wydajności. Wielu producentów nie zdaje sobie sprawy, że cichy, syczący dźwięk pochodzący z linii sprężonego powietrza kosztuje dużo pieniędzy. Właśnie dlatego warto zastosować ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności.

 

Na stronie internetowej Energy Star (program prowadzony przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska) opublikowano artykuł  na temat wycieków sprężonego powietrza: wskazówki dotyczące energii: zminimalizuj nieszczelności sprężonego powietrza. W przypadku wycieków zużycie sprężonego powietrza może być nawet o 30% wyższe.

 

 

W momencie gdy pojawia się nieszczelność towarzyszy jej hałas ultradźwiękowy. Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności EXAIR może to wykryć. Ma zakres częstotliwości od 20 KHz do 100 KHz powyżej ludzkiego słuchu, słyszalne mogą być wycieki o niskiej częstotliwości. Dzięki trzem zakresom czułości i wyświetlaczowi LED można zlokalizować bardzo drobne nieszczelności. Operator posługuje się słuchawkami i dwoma wymiennymi końcówkami; nasadka do paraboli, pozwala zlokalizować przecieki w odległości do 6 metrów, oraz nasadka rurowa aby określić dokładną lokalizację problemu.

 

Agencja Ochrony Środowiska odnosi się do szacunkowych wskaźników nieszczelności i kosztów związanych z nimi. Zaleca również program zapobiegania wyciekom z materiałami referencyjnymi, aby poprawić oszczędność energii. Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności jest najlepszym sposobem na identyfikację wycieków w zakładzie.


Doskonały przykład zastosowania ultradźwiękowego wykrywacza nieszczelności znajduje się poniżej.


Nasz klient posiadał kompresor o mocy 37 kW, który pracował pod maksymalnym obciążeniem, przegrzewał się i tylko czasem wyłączał się. Pomyślał, że będzie musiał zainwestować w większą sprężarkę w celu zachowania ciągłości produkcji. Klient przedstawił nam swój problem i postanowił kupić ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności, aby sprawdzić ewentualne wycieki. Zbadano każde złącze rurowe i przyłącze do maszyn w sieci sprężonego powietrza. Kiedy układ sprężonego powietrza poddano kompleksowej kontroli zidentyfikowano 91 wycieków.

 

Jeśli weźmiemy pod uwagę bardzo mały otwór o średnicy 1/16 ?(1,6 mm) przy ciśnieniu 5,5 bar, będzie to koszt 1300 zł rocznie za wyciek (na podstawie 6000 godzin pracy rocznie). Zatem 91 nieszczelności przy 1300 zł wyniesie 118 300 zł rocznie. Po remoncie instalacji sprężonego powietrza sprężarka powróciła do normalnego trybu pracy. Nie było potrzeby inwestowania w większy kompresor, a klient mógł zaoszczędzić 118 300 zł rocznie, znajdując i eliminując wycieki.


Ultradźwiękowy Wykrywacz Nieszczelności posiada inne zastosowania oprócz identyfikacji wycieków sprężonego powietrza. Każdy problem, którego skutkiem jest hałas ultradźwiękowy może zostać wykryty za pomocą tego urządzenia. Obejmuje to uszczelki, wyłączniki, pęknięte pasy gumowe, nieszczelności gazu, wycieki czynnika chłodniczego, zużyte łożyska i pneumatyczne układy hamulcowe w ciężarówkach. Jest to przydatne narzędzie do identyfikowania problemów w obszarach innych niż systemy sprężonego powietrza.

 

W celu optymalizacji układu sprężonego powietrza bardzo ważne jest znalezienie i skorygowanie nieszczelności w instalacji. Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności może w tym pomóc. Jest to tani sposób na rozwiązanie drogiego problemu, jakim są wycieki sprężonego powietrza. Jeśli chcesz bardziej szczegółowo omówić funkcje i korzyści wynikające ze stosowania tego urządzenia skontaktuj się z nami.

Scroll to Top