Czym jest kąt zwilżania w procesach suszenia?

W naszej ofercie można znaleźć wszystkie produkty firmy EXAIR, która od 1983 roku sprzedaje wysokowydajne, wytrzymałe dysze pneumatyczne zasilane sprężonym powietrzem przeznaczone do suszenia, czyszczenia, lub chłodzenia materiałów. Laminarny przepływ powietrza z dyszy pozwala na odmuch ze stałą siłą w tym samym kierunku, co jest korzystne dla skutecznego czyszczenia i suszenia. Jeśli przyjrzymy się bliżej powierzchni materiału i jego właściwościom – lepiej zrozumiemy w jaki sposób zachodzi interakcja pomiędzy nim, a cieczą.

Trochę teorii

Najpierw przyjrzyjmy się atomom ciała stałego. Ponieważ atomy są ciasno upakowane i ułożone w stabilnej formie, siły są równe wokół każdego atomu, z wyjątkiem atomów na zewnętrznej powierzchni. W związku z tym, że są nierówne, powodują nierównowagę, która nazywa się napięciem powierzchniowym. To napięcie powierzchniowe będzie miało wpływ na oddziaływanie z innymi obiektami. Spójrzmy na płyn. Ciecz jest substancją płynącą. Ponieważ może płynąć, napięcie powierzchniowe na zewnątrz stworzy kulę w próżni. Co się dzieje, gdy te dwie powierzchnie wchodzą ze sobą w interakcje?

Jeśli patrzymy na ciecz, możemy umieścić kroplę na twardej powierzchni. Jeśli napięcie powierzchniowe ciała stałego jest słabsze niż napięcie powierzchniowe cieczy, wówczas ciecz będzie się skupiać w krople. Jeśli ciało stałe ma silne napięcie powierzchniowe w porównaniu z napięciem powierzchniowym cieczy, będzie się „rozpływać”.

 

Możemy zmierzyć, jaką siłę wywiera powierzchnia stała podczas interakcji z cieczą za pomocą kąta zwilżania (patrz zdjęcie powyżej). Ten kąt wskaże zwilżalność płynu. Dla kąta zwilżania większego niż 90o, powierzchnia byłaby uważana za niezwilżalną tą cieczą. Jeśli kąt zwilżania jest mniejszy niż 90o, wówczas ciecz zwilży powierzchnię. W przypadku wody mamy różne stopnie interakcji w zależności od kątów zwilżania:

  • >150o – Super-hydrofobowy
  • 90o – 150o – hydrofobowy
  • 30o – 90o – normalne zwilżanie
  • 10o – 30o – hydrofilowy
  • <10o – Super-hydrofilowy
Kąt zwilżania wodą dla różnych materiałów
Materiał Kąt zwilżania
Aluminium, 6061 80,9o
Szkło 52,5o
Nylon 68,3o
Parafina 108,9o
Kauczuk polibutadienowy 96o
Poliwęglan 82o
Polietylen 96o
Polipropylen 102,1o
Polistyren 87,4o
Stal miękka 72o

 

Dlaczego warto to wiedzieć?

W przypadku zastosowań związanych z suszeniem i czyszczeniem dobrze jest wiedzieć, jak łatwo lub trudno usunąć płyn z materiału. Jeśli kąt zwilżania jest większy niż 90o, można dostosować kąt nadmuchu i zmniejszyć ciśnienie powietrza, aby zaoszczędzić pieniądze, ponieważ płyn jest łatwy do usunięcia. Analogicznie jeśli kąt zwilżania jest mniejszy niż 90o , możemy dostosować kąt, aby był bardziej bezpośredni, a także zwiększyć poziom siły, aby zwiększyć skuteczność.

Jak to się ma do produktów firmy EXAIR?

Amerykański producent jest liderem na rynku bezkontaktowego suszenia i czyszczenia, w których konieczne jest usunięcie jak największej ilości wody w celu skrócenia cykli nagrzewania, zmniejszenia kosztów pracy podczas czyszczenia części lub szybkiego wysuszenia powierzchni. Oferujemy różnorodne dysze sprężonego powietrza do odmuchiwania, jak na przykład noże powietrzne SUPER,  dysze pierścieniowe, strumienice powietrza czy wzmacniacze przepływu. W ramach tych produktów możemy zaoferować zestawy zawierające reduktor ciśnienia i zestawy podkładek do zmiany poziomów siły, aby poradzić sobie z różnymi stopniami zwilżalności. Głównym założeniem produktów firmy EXAIR jest minimalizacja zużycia sprężonego powietrza do „wykonania pracy”. Za pomocą regulatora ciśnienia i podkładek możemy precyzyjnie dobrać ilość powietrza potrzebną do wybranej aplikacji.

Już teraz zapraszamy do kontaktu z nami. Z przyjemnością pomożemy Państwu dobrać odpowiednie dysze pneumatyczne do suszenia elementów w procesach przemysłowych.

Kontakt

tel.: +48 (76) 862 30 77

tel. kom.: +48 501 642 025

e-mail: biuro@pneuma.pl