Dlaczego dodatkowa filtracja oleju jest potrzebna?

Jak wydłużyć żywotność urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem? Jeśli dostarczane jest do nich czyste, wolne od kondensatu sprężone powietrze, będą one działać przez długi czas. Większość systemów sprężarek posiada duże osuszacze i filtry powietrza u źródła, są one niezbędne, ale czy wystarczające? W większości przypadków odpowiedź brzmi: NIE.

Skąd więc bierze się tak duża zawartość oleju w instalacji sprężonego powietrza? Dwa główne typy przemysłowych sprężarek powietrza to sprężarki tłokowe i śrubowe – właśnie dlatego w każdym miejscu użytkowania potrzebny jest dodatkowy filtr oleju.

W sprężarkach tłokowych i śrubowych do smarowania używany jest olej. Kiedy olej przedostaje się przez główny filtr separujący do rurociągu tłocznego, nazywa się to przenoszeniem oleju.

 

POWODEM OBECNOŚCI OLEJU W RUROCIĄGU MOGĄ BYĆ PONIŻSZE PRZYCZYNY:

1) w zbiorniku oleju sprężarki znajduje się zbyt dużo oleju;

2) niska temperatura otoczenia;

3) wadliwie działający separator oleju;

4) przewód odprowadzający olej jest zatkany;

5) olej uległ degradacji w czasie;

6) zużyte pierścienie tłoków;

7) zużyte tuleje cylindra;

8) niewłaściwy rodzaj oleju;

9) wadliwy zawór minimalnego ciśnienia.

 

Im starsza sprężarka, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia jednego lub więcej z tych problemów konserwacyjnych. Niestety, tak jak my, systemy te starzeją się.

Jak bardzo możemy być pewni tego, że sprzęt nas nie zawiedzie?  Jest to główny powód, dla którego najlepsze praktyki inżynierskie zalecają instalację separatorów oraz filtrów do usuwania oleju, aby dodać dodatkową warstwę ochrony.

Stopnie filtracji elementów filtracyjnych sprężonego powietrza

 

Skupimy się głównie na filtrach sprężonego powietrza przeznaczonych do filtracji cząstek oleju, ponieważ montaż tych filtrów zalecamy przed każdym produktem przeznaczonym do aplikacji sprężonego powietrza. Filtry montowane na początku instalacji, przed i za osuszaczem posiadają kaskadowe stopnie filtracji (w zależności od wymaganej klasy czystości powietrza) zazwyczaj od 3 ?m do 0,01 ?m  – usuwają wodę, mgłę olejową, brud, cząstki stałe i mikrocząsteczki.

 

Wizualizacja filtracji zanieczyszczeń sprężonego powietrza w porównaniu różnych stopni filtracji

 

Jeśli olej nie zostałby usunięty poprzez dren kondensatu i przedostałby się przez pozostałe filtry, a na dalszych odcinkach instalacji brakowałoby dodatkowej filtracji, mogłoby dojść do zabrudzenia lub uszkodzenia produktów oraz maszyn.

Warto potraktować dodatkową filtrację jako małą polisę ubezpieczeniową. Montaż dodatkowych filtrów pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu jeśli coś pójdzie nie tak. Żaden producent nie chciałby efektu ?natłuszczania? produktu podczas procesu czyszczenia bądź osuszania go sprężonym powietrzem.

Należy pamiętać o corocznej wymianie wkładów filtracyjnych na nowe. Wkłady filtracyjne z węglem aktywnym należy wymieniać co 6 miesięcy.

 

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących filtrów lub dysz firmy EXAIR do sprężonego powietrza, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Kontakt

tel.: +48 (76) 862 30 77

tel. kom.: +48 501 642 025

e-mail: biuro@pneuma.pl