Sześć istotnych czynników przy doborze pistoletów na sprężone powietrze

Z pozoru sprężone powietrze może być prawie najmniej efektywną metodą czyszczenia części. Jeśli spojrzeć także na bezpieczeństwo pracy oraz poziom hałasu, często nie jest to zgodne z przepisami.

Do czyszczenia części większość użytkowników wykorzystuje pistolety pneumatyczne. Najprostsze z nich można znaleźć w wielu zakładach przemysłowych: zawór (często ręczny kulowy) wyposażony w jakąś dyszę (najczęściej w postaci otwartej rury). Powoduje to, że wyżej wymienione ?wady? stosowania sprężonego powietrza do czyszczenia części stają się prawdziwe. Oczywiście te wady można przekształcić w zalety, stosując odpowiednie narzędzia do pracy. Tu właśnie wkraczają produkty inżynieryjne, takie jak bezpieczne pistolety powietrzne EXAIR. Przyjrzyjmy się, jak możemy pozbyć się tych ?wad?:

Wydajność: chodzi o zużycie sprężonego powietrza. W najprostszych (wymienionych powyżej) pistoletach na sprężone powietrze zużycie jest ograniczone jedynie przez otwór w zaworze (lub spuście). Modyfikacja końcówek (na zdjęciu poniżej) w celu ograniczenia przepływu powietrza zwykle daje minimalny efekt, ponieważ nie ulega zmianie całkowite pole przekroju poprzecznego otworu wylotowego:

Oto kilka zmodyfikowanych pistoletów ze spustem, które zostały poddane testom w laboratorium wydajności. Od lewej do prawej zużycie sprężonego powietrza przy ciśnieniu zasilania 5,5 bar wynosiło 956 l/min, 875 l/min i 799 l/min. Dla porównania (więcej na ten temat później) Bezpieczny pistolet powietrzny EXAIR z miękkim uchwytem (model 1210 ) zużywa tylko 397 l/min sprężonego powietrza i generuje bardzo podobny kształt strumienia przepływu powietrza.

 

Bezpieczeństwo: pamiętasz naukę o energii kinetycznej i potencjalnej w szkole podstawowej? Cóż, kiedy sprężysz powietrze do 7 bar, umieszczenie powietrza w znacznie mniejszej przestrzeni tworzy ogromną ilość energii potencjalnej:

Sześcian po lewej przedstawia stopę sześcienną powietrza pod ciśnieniem atmosferycznym. Ten po prawej pokazuje, ile miejsca zajmuje pierwszy z nich po skompresowaniu do 7 bar. Z energią przekazywaną w tym procesie należy obchodzić się ostrożnie.

 

Jednym z problemów powstających przy użytkowaniu pistoletów powietrznych jest to, że gdyby przyłożyć dyszę do dłoni i pociągnąć za spust, duża część tej energii potencjalnej (ciśnienie) zamienia się w energię kinetyczną (siłę) więcej niż wystarczającą, aby zranić skórę i spowodować stan potencjalnie zagrażający życiu znany jako naczyniowy zator powietrzny. W Stanach Zjednoczonych OSHA (Administracja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy) reguluje urządzenia sprężonego powietrza używane do czyszczenia. Wszystkie bezpieczne pistolety powietrzne EXAIR są zgodne ze standardem 1910.242(b), aby zapewnić, że ciśnienie na wylocie nie osiąga więcej  niż 2 bar na wylocie.

 

Hałas: innym problemem jest to, że odprowadzanie powietrza z bezpośredniego otworu jest dość głośne. Normy OSHA odnoszą się do tych problemów, ograniczając ciśnienie wylotowe i poziom dźwięku. Wszystkie bezpieczne pistolety powietrzne EXAIR są zgodne ze standardem 1910.242(b), który ogranicza ciśnienie wylotowe. Wszystkie pistolety powietrzne EXAIR są zgodne z limitami określonymi w normie 1910.95(a) dla ciągłego 8-godzinnego narażenia na poziom hałasu.

Poniżej przedstawiono czynniki, którymi należy się kierować przy doborze pistoletów powietrznych na przykładzie klienta:

Ergonomia: Oferujemy pięć charakterystycznych stylów bezpiecznych pistoletów powietrznych:

Od ręcznego czyszczenia małych części po zdmuchiwanie dużych powierzchni EXAIR oferuje bezpieczny pistolet powietrzny do większości zastosowań.

 

Nasz użytkownik wybrał bezpieczne pistolety powietrzna Model 1210 Soft Grip (u góry po prawej). W zakładzie występował szereg typowych zastosowań przemysłowych, w których operatorzy mieli przed sobą odmuch części lub powierzchni. Podobał im się integralny hak do przechowywania i gumowany uchwyt. Brano również pod uwagę VariBlast Compact (u góry pośrodku) lub Heavy Duty Safety Air Gun (na dole po lewej). Precyzyjne pistolety VariBlast (na górze po lewej) i Super Blast Safety Air Guns (na dole po prawej) posiadały zbyt skupiony strumień powietrza lub były mocniejsze niż potrzeba.

Schemat przepływu powietrza: wybór dowolnego produktu do odmuchu? czy to dysza powietrzna, wzmacniacz powietrza, nóż powietrzny, dysza pierścieniowa itp., będzie w dużej mierze zależał od wielkości i kształtu przepływu powietrza.

Różnorodność przepływu powietrza jest dostępna w kompleksowej linii produktów EXAIR z dyszami Super Air Nozzle.

 

W celu uzyskania najbardziej precyzyjnego, skoncentrowanego odmuchu, dysza Atto Super Air (u góry po lewej) jest doskonałym wyborem. Jest ona dostępna z:

 • Precyzyjnym pistoletem pneumatycznym VariBlast
 • Kompaktowym pistoletem pneumatycznym VariBlast
 • Bezpiecznym pistoletem pneumatycznym z miękkim uchwytem

W typowych przemysłowych zastosowaniach do przedmuchiwania, jakie miał nasz użytkownik, pojawia się dysza ?Super? Model 1100 (u góry po prawej), którą posiadają:

 • Bezpieczny pistolet pneumatyczny z miękkim uchwytem
 • Bezpieczny pistolet pneumatyczny o dużej wytrzymałości
 • Bloki dysz ?Super? (na dole po lewej) wytwarzają większą siłę i przepływ, a jednocześnie utrzymują je w bardziej skoncentrowanym strumieniu powietrza. Mogą być instalowane w:
 • bezpiecznych pistoletach pneumatycznych z miękkim uchwytem i o dużej wytrzymałości (tylko zestaw z 4 dyszami)
 • Bezpiecznych pistoletach powietrznych Super Blast

W momencie, kiedy wymagany jest zdmuchiwanie ciężkich i dużych detali, dysze ?High Force Super? mogą być właśnie tym, czego potrzebujesz. Największy model; dysza Super model 1120 1-1/4 NPT pokazano u góry po prawej. Dysze High Force Super są oferowane z:

 • Pistoletami z miękkim uchwytem lub bezpiecznymi pistoletami  Heavy Duty (siła odmuchu do 3,5 kg)
 • Bezpiecznymi pistoletami Super Blast (do 11 kg siły odmuchu)

Kwestie specyficzne dla aplikacji: oprócz szerokiej gamy specjalnie zaprojektowanych dysz powietrznych, EXAIR oferuje szereg opcji dodatkowych dla tych produktów:

Do naszych precyzyjnych pistoletów pneumatycznych VariBlast możemy dodać przedłużenia i osłony przeciwko wiórom.

Kompaktowe pistolety pneumatyczne VariBlast mogą być również wyposażone w osłony przeciw wiórom, a także:

 • Sztywne przedłużki o długości do 180 cm.
 • Dysze ze wstecznym wydmuchem Atto Back Blow z przedłużeniami o długości do 90 cm.

Bezpieczne pistolety pneumatyczne Soft Grip są najbardziej wszechstronne, jeśli chodzi o opcje. Oprócz osłon przeciw wiórom oferujemy również:

 • Sztywne przedłużki o długości do 180 cm.
 • Elastyczne węże, do zdmuchiwania w trudno dostępnych miejscach lub przestrzeniach, o długości od 15 do 90 cm.
 • Dysze z wydmuchem wstecznym do otworów o średnicach od 7/8? do 4?, na przedłużeniach o długości do 182 cm.
 • Skrobaki do płaskich dysz, z przedłużeniami od 15 do 180 cm .

Pistolety o dużej wytrzymałości mogą być wyposażone w osłony wiórów, sztywne przedłużenia (do 180 cm długości) i dysze z wydmuchem wstecznym.

Jeśli szukasz przenośnego, ręcznego urządzenia do przedmuchiwania sprężonym powietrzem, które jest ciche, bezpieczne i wydajne skontaktuj się z nami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zadzwoń.

Kontakt

tel.: +48 (76) 862 30 77

tel. kom.: +48 501 642 025

e-mail: biuro@pneuma.pl